Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak cestovat po celé EU zadarmo? / část 2.

V mém předchozím stejnojmenném článku ses mohl/a dozvědět, jak se přihlásit do projektu, který ti zajistí jízdenky zdarma po celé EU. Co ale dělat, když je vyhraješ? Tady je pár mých osobních zkušeností a tipů, jak si takový výlet užít a nezbláznit se z toho.

Každý pořádný roadtrip potřebuje plán. Můj zněl Curych – Miláno – Lake Como – Monte Carlo – Barcelona. Ovšem i plány se někdy dokážou kazit. Jak to vypadalo v mém případě?

part 1👇

Jak cestovat po celé EU zadarmo?

by @martinastrel

1. Curych

Pokud by sis zvolil spíš centrálně-západní Evropu, určitě nevynechej Curych. Připrav si ale větší obnos peněz nebo hodně polívek ze sáčku, protože cenově je to úplně jiný svět. Za avokádo chtěli v přepočtu cca 200 Kč. Co nás ale mile překvapilo, byla neskutečná čistota, všichni v oblecích a v luxusních autech, pocit bezpečí (žádné podivné uličky nebo lidi). Každopádně na Curych stačí jeden nebo dva dny, jelikož není tak velký. Ubytko za rozumné ceny jsme ale našly až čtyřicet minut od centra.

Co nevynechat:

Bahnhofstrasse

Lake Zürich

Museum of Art

Altstadt (Old Town)

Lindenhof

Zürich-West

Swiss National Museum

Grossmünster

2. Miláno

To klidně vynech a nebo ho vezmi jen na otočku. Až na pár památek pro nás bylo Miláno velké zklamání. Možná to bylo lidmi, jelikož Italové moc anglicky nemluví, transport byl zmatený a ubytko se nám tam moc nepodařilo. Ale tvá zkušenost může být jiná. Nám se naštěstí podařilo spojit s dalšími Discover EU výherci a s nimi jsme strávily celé 3 dny.

Co nevynechat:

Duomo di Milano

Galleria Vittorio Emmanuele II.

Teatro alla Scala

Castello Sforzesco

Santa Maria delle Grazie & The Last Supper

Leonardo da Vinci National Museum of Science and Technology

3. Lake Como

Za to Lake Como je must have! Jestli budeš v Milánu, nasedni na vlak a za půl hodiny vystoupíš u luxusního jezera, kam jezdí všechny hvězdy – no kidding, dokonce ten den byla vedle v hotelu Miley Cyrus. My našly loď v přístavu, která každých třicet minut jezdila okružní cestu po jezeře za 5 euro. Vylodili nás u malé pláže, kde jsme strávily celý den a večer jsme jely zase zpět. Jo a nezapomeň ochutnat gelato!

4. Monte Carlo

Miluju Monte Carlo celým svým srdcem, ale nedoporučuji ho s pátnáctikilovými batohy. V tourist centru si je odložit nemůžete, i když děláte psí oči (ozkoušeno), a na ubytování jsme neměly v žádném případě... Takže jinak skvělý workout, protože Monte Carlo jsou tisíce kopečků a schodů. Naštěstí jsme našly veřejnou pláž, kde jsme se mohly alespoň zchladit.

Co nevynechat:

Monte Carlo Casino

Prince's Palace

Monaco Harbor

Oceanography Museum

Japanese Gardens

Larvotto Beach

Formula One Monaco Grand Prix

(vše pěšky, celé město projdeš za 50min)

5. Barcelona

Nejlepší z celého výletu. Město je super zorganizované. Zorientovala jsem se tam za necelou hoďku. Výborný systém metra, v pohodě ceny, úžasný noční život a kultura a aach ty lidi! Nikdy jsme se tam nenudily a do toho jsme neměly s nikým a ničím žádný problém. Sice je to vlakem docela daleko, ale když jsme to zvládly my, tak ty taky. Doporučuji strávit v Barceloně alespoň 3–4 dny.

Co nevynechat:

Sagrada Familia

Park Güell

La Pedrera

Casa Batlló

Museo Picasso

La Rambla

Parc de la Ciutadella

Tibidabo Amusement Park

Arc de Triomf

Barcelona Cathedral

Camp Nou

Santa Maria del Mar

Barceloneta beach

A co mi takový projekt přinesl?

Plusy

+ zážitky na celý život

+ spoustu nových přátel

+ osamostatnění

+ díky cestování vlakem jsem poznala netradiční místa

+ měla jsem to nejvíc cool summer všech dob

Mínusy

- stres a nervy na denní bázi

- hodně plánování (a ne vždy všechny plány vyšly)

- časté nepohodlí (vlaky nemusí být vždy luxus, to samé i ubytka)

- je to sice lowcost, ale s útratou musíš tak jak tak počítat (aspoň 500–1000 Kč na den)

Tohle byla má zkušenost s Discover EU a teď už je jen na tobě, jestli něco takového na vlastí pěst podnikneš. Pokud tě cokoliv ohledně projektu zajímá, můžeš se na mě obrátit na IG: @martinastrel.