Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak by vypadal svět, kdyby i muži měli menstruaci?

Menstruační pomůcky by dost možná byly zdarma dostupné na veřejných toaletách. Reprodukční zdraví by nebylo takové tabu a na PMS nebo endometriózu by možná existoval účinný lék.

Každý měsíc na světě menstruují téměř 2 miliardy lidí, tedy asi 26 % populace, a i přesto toto téma provází značné společenské stigma.

Ženy, dívky, trans muži i non-binary lidé se celosvětově potýkají s menstruační chudobou a výzkum menstruačního cyklu i jevů s ním spojených je nedostatečně financovaný.

Ve společnosti se vedou debaty o menstruačním volnu a přirozený biologický proces se stává politickým tématem. Na hygienické pomůcky se vztahuje spotřební daň i přes to, že jde o absolutní nutnost.

Co by se dělo, kdyby i muži měli MENstruaci?

Sice se jedná jen o hypotetickou otázku, ale odpovědi na ni nastavují naší společnosti zrcadlo, které mnohé prozrazuje. Možná by se totiž svět výrazně posunul k inkluzivnějšímu a méně stigmatizujícímu přístupu ke zdraví a hygieně.

V patriarchální společnosti jsou ženy stále diskriminované a muži v ní v řadě ohledů zaujímají výsadní postavení. Byli to právě oni, kdo tradičně nastavoval normy ve společnosti. Také v mnoha náboženstvích jsou ženy ostatními muži v době menstruace vnímané jako „nečisté“, což nastavuje celkové smýšlení o fyziologickém procesu jako o něčem špinavém a nepatřičném.

Problémy spojené s reprodukčním zdravím by byly více financované a studované

Ženy mají například dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na infarkt než muži nebo trpí více Alzheimerovou chorobou a autoimunitními onemocněními. I přesto se lékařské výzkumy a klinické studie provádějí především na mužích, což ovlivňuje všechny aspekty zdraví žen.

Důsledkem toho u nich například klesá pravděpodobnost, že se jim dostane správné diagnózy či včasné a účinné léčby. A výjimkou nejsou ani nemoci a zdravotní potíže, které se týkají pouze lidí s ženským pohlavím, jako jsou endometrióza nebo premenstruační syndrom, které z logiky věci nemohou být studovány na mužích - a tak až do nedávna nebyly studované vůbec.

„Lékaři mi zjistili endometriózu v 17, to byl rok 2018. Tehdy se u nás ještě vůbec nevědělo, jak nemoc vzniká, co ji zhoršuje nebo jak zabránit tomu, aby se po operaci nevrátila, výzkumů bylo minimum. Jediné, co mi doktoři řekli na jistotu, bylo, že si mám děti pořídit co nejdříve, dokud jsem ještě plodná. Dnes už se toho o nemoci ví o maličko více, ale stejně je spousta žen nediagnostikovaná, protože nás od puberty vychovávali v tom, že mít silné menstruační bolesti je normální. Guess what - není.“
- anonymní respondentka

Kdyby tedy menstruaci měla obě pohlaví, můžeme předpokládat, že problémy jako PMS, menstruační křeče, hormonální nebo náladové výkyvy by byly více studované a třeba by na ně existoval i účinný lék. Výzkumy podobných zdravotních potíží jsou však stále podfinancovány.

Placené dny off během menstruace by mohly být realitou

Kdyby s menstruací měl zkušenost každý z nás, byla by pro všechny pochopitelnější intenzita menstruačních příznaků a to, jaký mají dopad na produktivitu a běžné fungování.

Mohly by tak být normalizované flexibilní pracovní podmínky při diskomfortu způsobeném menstruací. And let's be honest, znáš, taková ta videa, kde muži zkoušejí simulátory menstruačních bolestí? Jak by asi svět vypadal, kdyby takhle každý měsíc naříkali všichni...

Menstru*ce by nebyla takové tabu

Muži tradičně dominovali v tvorbě společenských norem a menstruace by pravděpodobně nebyla tak tabuizovaným tématem. Představ si svět, kde bychom všichni otevřeně mluvili o menstruaci stejně jako o dalších fyziologických procesech, učili se o ní ve škole a v televizních reklamách by nebyla místo menstruační krve používaná modrá tekutina s předpokladem, že by červená barva tekutiny mohlo někoho pohoršovat.

V minulosti jsme se s redakcí FOMO ptali kluků na otázky ohledně menstruace. Jejich odpovědi si můžete pustit tady:

Větší dostupnost pomůcek

Stejně jako toaletní papír, menstruační pomůcky by byly na veřejných toaletách dostupné zdarma a nemusela by se vést komplikovaná debata o tom, jestli základní hygienická pomůcka potřebná pro přirozený biologický proces může být nebo by naopak neměla být zbavená DPH. Ve vládních programech by bylo zahrnuté financování hygienických pomůcek pro sociálně slabší, a menstruace by nebyla takovou finanční zátěží.

Platit za menstruační pomůcky není fér. Katalánsko je začalo rozdávat zdarma

@eevelka

Myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby jsme všichni menstruovali, se zabývala i značka menstruačních pomůcek Thinx, která vytvořila i následující video:

V česku se podobným marketingovým směrem vydávají například značky Snuggs nebo Ria, které ve svých kampaních usilují o destigmatizaci menstruace ve společnosti.

Zdroj: Nature