Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @jacobelordi

Jacob Elordi má problém s objektivizací.
Jsem z toho unavený, tvrdí herec

V neděli měla po dlouhém čekání premiéru nová série Euforie. Jeden z hlavních protagonistů, Jacob Elordi, se ale před nedávnem rozpovídal o problému s objektivizací jeho vzhledu, která je způsobena právě i rolí Natea Jacobse.

Elordi hraje v Euforii krutého a agresivního sexuálního vykořisťovatele Natea Jacobse. Jeho chování vůči přítelkyni Maddy (Alexa Demie) a spolužačce Jules (Hunter Schafer) znázorňuje problémovost white privilege a toxické maskulinity.

V první sérii jsou jeho postava a vzhled používány jako prostředek k vyjádření narcismu a geneticky podmíněného machismu, informuje Dazed.

Jacob se ale před nedávnem rozpovídal o tom, že s rolí v seriálu přišel i problém objektivizace jeho vzhledu. "Je to děsivé, když to čtete. Je to špatné, je to tak špatné. Na celém světě je spousta lidí různého věku, kteří akorát mluví jen o tom, jak vypadám,“ prohlásil herec.

„Dovedete si představit, kdybych řekl nějaké ženě: 'Daaaaamn, podívej se na svůj pas!'. Nikdy bych to neudělal,“ dodal Elordi s tím, že lidi takové chování považují za normální, jelikož ho vídají v televizi, a myslí si tak, že je to v pořádku.

Podle hvězdy Euforie je právě objektivizace jeho vzhledu hlavní překážkou v tom, aby byl brán jako kvalitní herec. Jacob se stejným problémem, ale v menší míře, začal potýkat i po účinkování ve filmu The Kissing Booth, kde ztvárnil postavu Noaha Flynna.

„Byl jsem tenkrát strašně mladý a dostal jsem se do světa, kde každý chtěl mluvit jen o mém těle, opravdu mě to kurva trápilo,“ řekl. „Vždycky jsem se snažil dokázat svoje schopnosti a to, že jsem dobrý herec. Je to ale náročné,“ svěřil se dále Elordi.

O sexuální objektivizaci mluvíme v případě, že s daným člověkem zacházíme a přistupujeme k němu pouze na základě sexuální touhy. Nevidíme ho jako „whole person“.

V širším smyslu objektivizace znamená, že někoho vnímáme jako zboží nebo jako předmět bez ohledu na jeho osobnost a důstojnost. Objektivizace vede k „dehumanizaci“ dané osoby – člověk může mít pocit, že nezáleží na jeho pocitech, myšlenkách a názorech, protože jediné, co může nabídnout, je jeho tělo. Lidé se také často nedočkají respektu, jelikož jsou viděni jen jako objekt.