Město Padova začalo odstraňovat jména nebiologických homosexuálních matek z rodných listů jejich dětí na základě nové legislativy, kterou schválila vláda premiérky Giorgie Meloni, jež zastává politiku „tradiční rodiny".
V severoitalském městě Padova údajně začali z rodných listů dětí vymazávat jména nebiologických lesbických matek. Itálie začala v roce 2016 uznávat občanské svazky osob stejného pohlaví, ale tyto páry nemají v zemi právo na adopci, což nebiologickým rodičům ztěžuje právní uznání. Některá města však vydávala rodné listy pro stejnopohlavní páry se jmény obou rodičů.
Začátkem letošního roku nařídila krajně pravicová italská premiérka Giorgia Meloni městům, aby tuto praxi zastavila. Takové rodné listy patří podle CNN asi 30 dětem, jejichž narození bylo zaregistrováno ve městě Padova.
Nejenže zrušení rodičovského statusu značně ztěžuje takové úkoly, jako je vyzvedávání dítěte ze školy nebo jeho odvoz k lékaři, ale právně neuznaný rodič by mohl přijít o péči o dítě, pokud biologický rodič zemře nebo vztah páru skončí.
Tento krok vyvolal pobouření organizací na ochranu práv LGBTQIA+ po celé zemi, které jej odsoudily jako vysoce diskriminační. Toto opatření se týká také mužů ve stejnopohlavních vztazích.
„Tyto rodné listy neporušily žádný zákon, protože byly podepsány v legislativním vakuu, což nyní ponechává naše děti v nejistotě,“ uvedla v prohlášení místní pobočka Asociace duhových rodin.
Místní zprávy zmiňují, že státní zástupce zaslal dopisy dalším rodinám v Miláně, Florencii a Fiumicinu u Říma, v nichž je varuje před podobnými kroky.
Tento krok přichází v době, kdy Itálie zakázala náhradní mateřství, zatímco manželství homosexuálů dosud nebylo legalizováno. Vzhledem k tomu, že vztahy osob stejného pohlaví jsou nezákonné, musí nebiologický rodič podat zvláštní žádost o legální adopci svého dítěte.
Opatření rovněž brání mužům ve stejnopohlavním vztahu zapsat do rodného listu dítěte jména obou otců. Místo toho si musí vybrat jednoho z nich, který bude zákonným otcem.
Nový zákon uznává pouze rodičovská práva biologické matky. A v případě její smrti mají být její děti předány příbuzným nebo přijaty do státního centra péče.
Zdroje: independent.co.uk, CNN