Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Influencerský trend umělých zubů je úplně mimo, varují před ním i samotní zubaři

Nejdřív to bylo nastřelování vlasů v Turecku, teď tu máme pilování zubů. Influenceři si hromadně nechávají dělat zářivý úsměv, zubaři jen nechápavě kroutí hlavou.

Často se tvrdí, že krásný úsměv je základ, a je pravdou, že asi každý z nás chce mít zoubky jako perličky. Bohužel ať chceme, nebo ne, mezery mezi zuby, skus nebo křivé zuby jsou výsledkem genetiky.

Mnozí lidé si nechávají zuby upravovat tak, aby byly estetické, což se v poslední době stalo velmi oblíbenou činností mezi influencery.

Influenceři v posledních měsících na internetu sdělují své zážitky z letů do zahraničí, kde si nechávají upravit svůj úsměv, a ukazují opilované „žraločí zuby“, na které si následně nechávají podle svých slov nasazovat fazety.

Jak reagují influenceři na dění na Ukrajině?

by @heyfomo.cz

Zubní fazety jsou keramické destičky, které se nasazují na přední stranu zubu a zakrývají tak případné nedokonalosti, chrání zuby před ztmavnutím a udržují stále stejný bílý odstín.

Podle zubařky Emi Mawson ale většina influencerů neví, jaký zákrok doopravdy podstoupila. Zuby na videích totiž většinou nejsou připraveny na nasazení fazet, ale rovnou korunek. Korunky se přitom mladým lidem nedoporučují.

„Jedná se o preparaci korunky, v tom je velký rozdíl,“ vysvětlila Emi v jednom ze svých videí na TikToku, kde reaguje právě nainfluencerské úsměvy.

Mawson není jedinou stomatoložkou, která upozorňuje na to, jak takové úpravy zubů mohou být rizikové. Podle Insideru může takováto úprava stát influencery jejich úsměv už v raném věku a způsobit nenapravitelné poškození, které může znamenat nutnost používat zubní náhradu třeba už ve 40 letech.

Přestože někteří odborníci používají tyto dva pojmy zaměnitelně, mezi fazetami a korunkami jsou zásadní rozdíly.

Když si necháte udělat fazety, většina zubu zůstane zachována, jen se trochu oholí. Když si pořídíte korunky, vaše zuby se oholí na malé čepy.
uvedla na TikToku doktorka Zainab Mackie, detroitská zubařka

Dr. Shaadi Manouchehri, londýnská zubařka, tvrdí, že korunky mohou ohrozit zubní nerv, a proto je zubaři u zdravých zubů obvykle nedoporučují. „Dělá se to pouze v případě, že by se musely vyndat kazy nebo už byly zuby zlomené,“ řekla zubařka.

Agresivní preparace korunkou v mladém věku může způsobit trvalé poškození zubů, nutnost jejich několikanásobné výměny v budoucnu, popřípadě úplnou ztrátu těchto zubů.

Pokud jsi tedy někdy přemýšlel/a nad radami influencerů a napadlo tě nechat si udělat umělé zuby, raději to zvaž, rizika jsou větší než přínosy. Raději si zajdi na dentální hygienu a používej mezizubní kartáčky. Zdravý úsměv ti totiž nikdo nevrátí.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.