Počet obyvatel Indie se za 76 let její samostatnosti více než zčtyřnásobil.
Časy, kdy byla Čína nejlidnatější zemí světa, jsou dávno pryč. Podle odhadů Organizace spojených národů ji totiž už předstihla Indie, podle World Bank ještě ne, ale brzy se tak stane. Údaje různých zdrojů se liší, jedno je ale jasné – Indie je na vzestupu a s více než 1,428 miliardy obyvatel převzala nebo brzy převezme první příčku v lidnatosti.
Čína byla přitom nejlidnatější zemí světa už od poloviny 18. století, počet jejích obyvatel ale od loňského roku rapidně klesá. To se týká i Indie, ale číslo se snižuje mnohem pomaleji. Podle odhadů budou nicméně Indie a Čína tvořit více než třetinu odhadované celosvětové populace, která nyní dosahuje 8,045 miliardy obyvatel.
Jihoasijský stát ale už nyní čelí kvůli přibývající populaci značným problémům, které se budou do budoucna pravděpodobně jen násobit. V zemi totiž žijí miliony lidí s nemocemi způsobenými znečištěním, které Indie nedokáže efektivně řešit – nápor obyvatel přitom nezvládá především kanalizační systém.
Údaje indické vlády ukazují, že ze 72 miliard litrů, které v současnosti vznikají v městských centrech, není až 45 miliard litrů vody vyčištěno. Vedle obrovského množství emisí, které jsou uvolňovány z průmyslových procesů, znečišťuje právě odpad vodní toky. To má za následek rozvoj nemocí i úbytek volně žijících živočichů.
I přesto, že země dosáhla významných změn ve snižování dětské úmrtnosti, zůstává v Indii i nadále velkým problémem průjem, způsobovaný právě kontaminovanou vodou a potravinami. Podle nedávné studie zemřelo jen v roce 2019 na průjem více než 55 tisíc dětí mladších pěti let a není jasné, jak se země s narůstajícím počtem obyvatel v tomto ohledu popasuje. V zemi žije navíc až 16 procent obyvatelstva pod hranicí chudoby, což je další problém, se kterým se Indie potýká.
Zdroje: ČTK, Euronews