Do butiků Dior přichází limitovaná edice inspirovaná modelem, který měla princezna Diana na Met Gala v roce 1996.
Diana Spencer je i pětadvacet let po své tragické smrti v Paříži skutečnou módní ikonou, která ovlivňuje současný šatník a výběr značek a návrhářů. Možná je to vlivem páté série seriálu The Crown, jenž právě přichází na Netflix, vrací nás v čase a nutí nás znovu si oživit a připomenout nejikoničtější outfity princezny lidských srdcí. Zničehonic opět toužíme po pouzdrových šatech, blejzrech, tartanových šatech nebo po rozchodu vyhledáváme inspo na perfektní revenge-dress. Toužíme i po jejích doplňcích, jako byla oblíbená mini verze kabelky Lady Dior.
Na počest jejího nesmrtelného vkusu a elegance ohlásil francouzský módní dům reedici modelu, který měla s sebou na Met Gala v roce 1996. Bylo to v roce, kdy byl oficiálně oznámen její rozvod s Charlesem, a Diana se na červeném koberci objevila v tmavě modrých hedvábných, pouzdrových šatech s černými krajkovými detaily z první couture kolekce Johna Galliana coby kreativního ředitele značky Dior, doplněných perlovým a safírovým náhrdelníkem a kabelkou Lady Dior. Ta se nyní vrací do obchodů v limitované edici 200 kusů a za cenu 5 000 eur. Verze 2022 je z modrého saténu s ozdobnými křišťálovými detaily.
Znáš historii této kabelky? V roce 1995 požádala tehdejší první dáma Francie Bernadette Chirac organizátorku akcí Françoise Dumas, aby vybrala dárek z butiku Dior pro princeznu z Walesu, která byla během návštěvy Francie očekávána na čaj v prezidentském Elysejském paláci.
Všimla si malé látkové taštičky, tehdy známé pod názvem Chouchou. Vyznačovala se malým vrchním držadlem, čtvercovým tvarem, prošívanou strukturou kopírující vzor kannage stehů na židlích Napoleona III., na nichž sedávali hosté módní přehlídky Christian Dior, a přívěsky, které ztvárňovaly písmena loga.
V té době umělečtí mistři Maisonu pracovali na prototypu z kůže, a právě tento exemplář byl předán Dianě. Výsledkem byla láska na první pohled. Diana ji nosila při mnoha příležitostech. Poprvé to bylo při zahájení retrospektivy Paula Cézanna v pařížském muzeu Grand Palais, poté při oficiální návštěvě Argentiny. Od té chvíle se stala její oblíbenou natolik, že byla na její počest přejmenována na Lady Dior, neboť ve Francii, ačkoli přišla o svůj oficiální titul, se Charlesově bývalé manželce stále říkalo Lady Diana.
Láska princezny Diany ke značce Dior se časově překrývala s tím, co nosila v 90. letech. Její šatník odrážel pocit znovunabyté svobody a oproštění od přísného dress codu. Daleko od královské rodiny se Diana mohla konečně nadechnout a zazářit v záři reflektorů s odvážnými modely, které pro ni byly do té doby kvůli dvornímu diktátu absolutně tabu: třeba kostýmek s leopardím potiskem, odvážné výstřihy a couture róby.
Právě tento fakt je vylíčen v páté sérii Koruny na Netflixu a je oslavován limitovanou edicí kabelky Lady Dior. Diana Spencer v něm už není tou naivní teenagerkou nucenou nosit nudné šaty pastelových barev a beztvaré svetry, ale je dospělou a nezávislou ženou. Paní svého osudu. A přesně takovou si ji, myslím, chceme všichni pamatovat. Krásnou, svobodnou a se svou Lady Dior v rukou.