Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

I přes masivní protesty Izrael přijal zákon o omezení soudní moci. Vyjadřuje se i Bílý dům

Protesty trvající od ledna jsou historickým milníkem Izraele. Nyní tamní parlament schválil zákon, který ohrožuje demokracii země.

Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, který zbavuje Nejvyšší soud pravomoci blokovat rozhodnutí vlády, což je první část plánované revize soudnictví, která ostře rozdělila izraelskou společnost a způsobila jedny z největších a nejdelších protestů v historii země.

CNN

SPOTLIGHT: Izraelský parlament v prvním čtení schválil část kontroverzní justiční reformy

@eevelka

Kontroverzní zákon byl schválen poměrem hlasů 64:0. Pro návrh hlasovali všichni poslanci vládní koalice. Opozice hlasování bojkotovala a při hlasování opustila místnost.

Kritici premiéra Netanjahua, který je souzen za korupci, tvrdí, že chce touto reformou zmírnit případný rozsudek nad jeho vlastními činy.

Premiér Izraele Netanyahua, BBC

Stávkuje celý národ, protesty jsou silnější než kdy dříve

Odpůrci zákona masově demonstrovali před izraelským parlamentem. Venku se shromáždily obrovské davy protestujících, které se snažily zablokovat přístup do budovy. Podle izraelské policie se setkaly s ostnatým drátem a vodními děly a nejméně 19 lidí bylo zatčeno.

Stávkují ale i lékaři a vojenské služby. Tisíce vojenských záložníků, včetně více než 1 100 důstojníků letectva, ještě před přijetím zákona prohlásily, že v takovém případě odmítnou dobrovolně nastoupit do služby.

Demonstrace přilákaly Izraelce ze všech politických a sociálních vrstev, sekulární i věřící, mírové aktivisty, dělníky, pracovníky v technologiích i armádní záložníky, a to na pozadí rostoucího izraelsko-palestinského konfliktu.

Reuters

Reagují i mezinárodní hráči

Dost nevídaně se do konverzace připojil i Bílý dům. Prezident Biden se vyjádřil k domácí politice Izraele, což je ojedinělá reakce. Zmínil, že uspěchání zákonů bez širokého konsensu ohrožuje demokracii země a současně i vztahy USA a Izraele. Napětí mezi USA a Izraelem podtrhuje znepokojení Bílého domu nad Netanjahuovou politikou.

Napětí mezi Izraelem a Palestinou opět vzrostlo, obě strany ho chtějí před ramadánem zmírnit

@eevelka

Zdroje: CNN, Euronews, Aljazeera