Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

I want to dedicate my nomination to all little girls. Kdo je Élisabeth Borne, nová premiérka Francie?

Současně se začátkem druhého mandátu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona došlo k obměně na pozici předsedy vlády. Dosavadní premiér Jean Castex podal demisi a funkce se teprve podruhé v historii ujala žena. Kdo je tedy Élisabeth Borne, nová premiérka Francie?

I want to dedicate my nomination to all little girls and tell them to go all the way pursuing your dreams.
Élisabeth Borne během své inaugurace

Ve Francii je zvykem, že současně se začátkem mandátu nového prezidenta podává dosavadní vláda demisi. Jelikož druhý mandát současného prezidenta Emmanuela Macrona, který funkci zastává od roku 2017, začal minulý víkend, došlo k obměně stávající vlády a do čela Francie se tak postavila její nová premiérka: Élisabeth Borne.

Kdo je Élisabeth Borne?

Jednašedesátiletá politička je po Édith Cresson teprve druhou francouzskou premiérkou. Narodila se 18. dubna 1961 v Paříži, kde také vystudovala prestižní vysokou školu s technickým zaměřením École Polytechnique a také Školu národní silniční správy. Jak sama uvádí, čísla a matematika jsou pro ni něčím velmi ujišťujícím a racionálním.

Zdroj: Profimedia

Dosud Borne řídila dokonce tři ministerstva: ministerstvo dopravy, ministerstvo životního prostředí a do svého zvolení i ministerstvo práce. Mimo to zastávala funkci výkonné ředitelky francouzského dopravního podniku RATP, který provozuje síť metra, tramvají a autobusů.

Politická příslušnost

Nová francouzská premiérka byla dlouholetou členkou levicové Socialistické strany. Po vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v roce 2017 ale začala inklinovat k jeho straně Republika v pohybu, do které poté i vstoupila. Někteří ji popisují jako levicovou technokratku.

Zdroj: The Economist

Postoje

Jako ministryně životního prostředí zavedla Borne ekologickou daň na letenky a dlouhodobě prosazovala zdanění palmového oleje. Její kroky ale nebyly radikální, spíše menší a jistější.

Jako ministryně práce prosadila Élisabeth Borne přísnější podmínky pro vyplácení sociálních dávek a snažila se o zvýšení důchodového věku na 65 let. Někteří očekávají, že ve své funkci premiérky bude proti zvyšování minimální mzdy.

Macronova pravá ruka

Postoje a původ Élisabeth Borne velmi dobře hrají do karet prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který má za cíl protlačit některé kontroverzní reformy sociální politiky. Cílevědomá a vytrvalá Borne by mu v tomto mohla výrazně ulehčit práci.