Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Photo Illustration by The Daily Beast/Getty

Hrdina a bavič Volodymyr Zelenskyj slaví své 45. narozeniny

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj se zaslouženě stal hrdinou naší doby. I přes pokračující válku na Ukrajině neztrácí hlava států svůj osobitý smysl pro humor.

Jméno Volodymyr Zelenskyj je za poslední rok zaslouženě skloňováno velmi frekventovaně. Ukrajinský prezident se stal hrdinou své doby a každý den světu znovu ukazuje, jak vypadá skutečný lídr. Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února roku 2022 mu bylo doporučeno ze země odjet, jelikož byl a doteď je jedním z hlavních cílů ruských útoků. Tuto možnost ale odmítl, i přes varování zůstal v Kyjevě, čímž si získal přízeň velké většiny svobodného demokratického světa.

"Rusko mě označilo za cíl číslo jedna." Kdo je vlastně Volodymyr Zelenskyj?

by @markysuch

I po téměř roce nadále trvající ruské války v jeho zemi pokračuje Volodymyr Zelenskyj v každodenní tvrdé práci, ať už se jedná o diplomacii, nebo návštěvy ukrajinských vojáků na frontě. Časopis Time, web Politico nebo Financial Times ho označily za osobnost roku. Vlnu obdivu a sympatií sklidil i při své nedávné návštěvě amerického Kongresu, ve kterém hovořil o nutnosti další materiální a finanční pomoci Ukrajině.

Get to know: Olena Zelenská

by @markysuch

Kromě pozoruhodné dávky odvahy si do prezidentské funkce přinesl Zelenskyj i svůj osobitý smysl pro humor. Před vstupem do politiky se po většinu svého života totiž živil jako bavič, proslul především jakožto hlavní hvězda ukrajinského seriálu Sluha národa, ve kterém paradoxně sehrál postavu prezidenta země. Svůj důvtip nyní využívá i v časech války, podle něj to jemu i Ukrajincům pomáhá se ze situace tolik nehroutit a nadále tvrdě bojovat za společnou svobodu a nezávislost.

Hrdina naší doby Zelenskyj dnes slaví své 45. narozeniny a my máme jediné přání: aby se vojska ruského diktátora Vladimira Putina stáhla z ukrajinského území a země opět žila ve svobodě a míru.

Zdroj: ČTK