Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get to know: Olena Zelenská

Olena Zelenská vystudovala architekturu, poté se začala živit jako scenáristka a nyní je první dámou Ukrajiny. Své postavení využívá zejména k prosazování sociálních a humanitárních záležitostí.

Narodila se ve městě Kryvyi Rih na střední Ukrajině stejně jako její manžel, Volodymyr Zelenskyj. Setkali se ovšem až v době, kdy oba studovali na Národní univerzitě Kryvyi Rih. Po studiu začala psát pro komediální soubor, ve kterém účinkoval i Volodymyr. Ten se díky souboru dostal do centra pozornosti před jeho nejslavnější rolí podvodného politika v úspěšném televizním seriálu.

Olena si Volodymyra Zelenského vzala v roce 2003 a o rok později se jim narodila dcera Oleksandra. V roce 2013 do rodiny přibyl také syn Kyryl. První dámou Ukrajiny se stala 20. května 2019 a již v listopadu téhož roku zazářila na obálce Vogue. Veřejně přiznala, že nejdříve byla proti plánům svého manžela stát se prezidentem, protože to viděla jako velmi obtížný krok. Také řekla, že raději zůstává „v pozadí“ a nechce být středem pozornosti. V rozhovoru pro Vogue uvedla, že je nyní velmi ráda, že našla důvody, proč více vystupovat. Především v tom vidí obrovskou příležitost přitáhnout pozornost lidí k důležitým společenským tématům.

Během posledních tří let své pozice maximálně využila k prosazování sociálních a humanitárních záležitostí, včetně výživy dětí a rovnosti pohlaví. Podařilo se jí například zavést legislativu ke zlepšení nutriční kvality a rozmanitosti potravin na ukrajinských školách.

Od ruské invaze na Ukrajině Zelenskyj tvrdí, že je pro Rusko cílem číslo jedna a jeho rodina je těsně za ním na druhém místě. Olena Zelenská během invaze zůstává na Ukrajině po boku svého manžela a dětí. Skrze sociální sítě vyjadřuje obrovskou podporu všem lidem, kteří brání Ukrajinu. Přidala například fotku s dětmi, které se narodily v bombovém krytu, a napsala: „Děti narozené v protiletadlových krytech budou žít v mírumilovné zemi, která se ubránila.“

K dalšímu přípěvku uvedla: „Moji drazí lidé, Ukrajinci! Dnes se na vás všechny dívám: na každého, koho vidím v televizi, na ulicích, na internetu. Vidím vaše příspěvky a videa. A víte co? Jste neuvěřitelní!“ Na Instagramu také vzdala hold ukrajinským ženám a poukázala na to, že na Ukrajině je o dva miliony více žen než mužů. Podle ní to po ruské invazi dostává „nový význam“. Dodala, že „obdivuje“ ukrajinské ženy a „klaní se“ jim.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.