Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Hollywoodem milovaný Ozempic má své náhražky. Ty se dostávají na černý trh a mohou i zabít, varuje EU

Co vše se skrývá za přípravky jako Ozempic a Wegovy, jejichž nedostatek ovlivnil i diabetiky? A jak vypadá regulace léku u nás v ČR? Ptali jsme Institutu klinické a experimentální medicíny.

Ozempic, látka určená pro diabetiky a diabetičky se v posledním roce dočkala významné popularizace, a to hlavně díky svým hubnoucím účinkům. Na ty přišlo i nespočet celebrit, převážně v Americe, kde si jej oblíbili například Elon Musk či Sharon Osbourne, kteří se k užívání přiznali. Populární je ale i mezi mladými lidmi, kteří o něj jeví stále větší zájem, ale doktoři jim látku nechtějí předepisovat.

Obratem přišel výrobce Ozempicu s medikamentem Wegovy, který má stejnou účinnou látkou jako Ozempic podávanou ve vyšších dávkách a má indikaci na snižování hmotnosti i u pacientů s nadváhou bez ohledu na přítomnost cukrovky.

Velkou proměnou si od doby, kdy bylo Wegovy schváleno FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) pro chronickou regulaci hmotnosti u osob s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 30 a vyšším, prošel i klan rodiny Kardashian a údajně i Kelly Clarkson. Tyto osobnosti to však popírají.

X.com

Falešný lék a vyšetřování rizik sebevražedných myšlenek

Regulační orgány EU a Spojeného království varovaly před nálezem falešného léku na cukrovku u velkoobchodníků v návaznosti na prudký nárůst popularity tohoto léku a nedostatek zásob, který měl přimět pacienty a pacientky obracet se na neoficiální zdroje.

Legální cestou prochází nula procent falešných léků, problémem jsou samozřejmě nelegální distribuce.
– Martino Canonico, manažer pro veřejné záležitosti Evropské asociace elektronických lékáren (EAEP)

Britský úřad MHRA upozornil na možná nebezpečí spojená s používáním padělaných per:

Závažné vedlejší účinky hlášené u hospitalizovaných osob, včetně hypoglykemického šoku a kómatu, naznačují, že pera mohou obsahovat spíše inzulin než semaglutid.

Organizace Evropské unie pro kontrolu léčiv také uvedla, že rozšířila vyšetřování rizika sebevražedných myšlenek u pacientů a pacientek užívajících léky Ozempic, Wegovy a Saxenda společnosti Novo Nordisk. Přednosta Martin Haluzík tvrdí, že již provedené studie nenaznačují negativní ovlivnění mentálního či fyzického zdraví.

Reuters

Jak látka funguje?

Ozempic je lék na cukrovku, který se používá k léčbě dospělých s diabetes 2. typu a obsahuje látku semaglutid, která je ve větším množství u léku Wegovy.

Tyto léky spíše snižují pocit hladu a zvyšují pocit sytosti. Dojde tedy ke zmenšení porcí a omezení přejídání.
MUDr. Martin Haluzík, DrSc. Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie.

Léky mohou být někdy spojeny s nežádoucími účinky typu pocit nevolnosti, bolestí břicha, výjimečně i zvracení, tvrdí obezitolog Martin Haluzík. Předejít těmto nežádoucím účinkům lze preventivním zmenšením porcí jídla. Výraznější rizika s užíváním spojena nejsou. Léky však nebyly testovány pro podávání u lidí bez nadváhy, dodává.

Wired UK

Diabetici nechaní na pospas

Poptávka po přípravku Ozempic prudce vzrostla nejen v Americe, ale i Evropě. To ovlivnilo i samotného výrobce léku - Novo Nordisk, jež v prosinci minulého roku informoval o zpoždění dodávkách. Nedostatek léku se ihned projevil nečekaným výpadkem, který proběhl i v Česku. Nedostatek zaznamenali hlavně cukrovkáři, kteří měli potíže se zásobováním.

Může být Ozempic předepsán i lidem, kteří nemají cukrovku ale pouze obezitu?

Ozempic je lék primárně určený pro léčbu cukrovky 2. typu. Lze jej tedy předepsat i dabetikům 2. typu, kteří nemají obezitu, ale pouze třeba nadváhu, odpovídá přednosta Martin Haluzík.

Správně by pacientovi bez cukrovky předepisován být neměl. Ve chvíli, kdy byl Ozempicu nedostatek, byl jeho předpis SÚKLem(Státní ústav pro kontrolu léčiv) omezen pouze na diabetiky s neuspokojivou kompenzací cukrovky a obezitou. Předtím tato omezení nebyla. Je třeba také zdůraznit, že lék se stejnou účinnou látkou jakou má Ozempic - Wegovy, však u nás zatím není k dispozici. I proto chtěli někteří pacienti předepsat namísto něj Ozempic.
MUDr. Martin Haluzík, DrSc. Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie.

Lze lék u nás získat i bez předpisu?

Tento lék je v ČR přísně regulován, nelze je volně získat.
Doc. MUDr. Peter Girman Ph.D., Vedoucí oddělení diabetu, Institut klinické a experimentální medicíny

Wegovy je dostupné v Evropě zatím jen ve Velké Británii, Švýcarsku, Dánsku, Norsku, Německu na Islandu, o vstupu na český trh zatím žádné informace nejsou.

Zdroje: Reuters.com, Politico