Co vše se skrývá za přípravky jako Ozempic a Wegovy, jejichž nedostatek ovlivnil i diabetiky? A jak vypadá regulace léku u nás v ČR? Ptali jsme Institutu klinické a experimentální medicíny.
Ozempic, látka určená pro diabetiky a diabetičky se v posledním roce dočkala významné popularizace, a to hlavně díky svým hubnoucím účinkům. Na ty přišlo i nespočet celebrit, převážně v Americe, kde si jej oblíbili například Elon Musk či Sharon Osbourne, kteří se k užívání přiznali. Populární je ale i mezi mladými lidmi, kteří o něj jeví stále větší zájem, ale doktoři jim látku nechtějí předepisovat.
Obratem přišel výrobce Ozempicu s medikamentem Wegovy, který má stejnou účinnou látkou jako Ozempic podávanou ve vyšších dávkách a má indikaci na snižování hmotnosti i u pacientů s nadváhou bez ohledu na přítomnost cukrovky.
Velkou proměnou si od doby, kdy bylo Wegovy schváleno FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) pro chronickou regulaci hmotnosti u osob s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 30 a vyšším, prošel i klan rodiny Kardashian a údajně i Kelly Clarkson. Tyto osobnosti to však popírají.
Regulační orgány EU a Spojeného království varovaly před nálezem falešného léku na cukrovku u velkoobchodníků v návaznosti na prudký nárůst popularity tohoto léku a nedostatek zásob, který měl přimět pacienty a pacientky obracet se na neoficiální zdroje.
Britský úřad MHRA upozornil na možná nebezpečí spojená s používáním padělaných per:
Organizace Evropské unie pro kontrolu léčiv také uvedla, že rozšířila vyšetřování rizika sebevražedných myšlenek u pacientů a pacientek užívajících léky Ozempic, Wegovy a Saxenda společnosti Novo Nordisk. Přednosta Martin Haluzík tvrdí, že již provedené studie nenaznačují negativní ovlivnění mentálního či fyzického zdraví.
Ozempic je lék na cukrovku, který se používá k léčbě dospělých s diabetes 2. typu a obsahuje látku semaglutid, která je ve větším množství u léku Wegovy.
Léky mohou být někdy spojeny s nežádoucími účinky typu pocit nevolnosti, bolestí břicha, výjimečně i zvracení, tvrdí obezitolog Martin Haluzík. Předejít těmto nežádoucím účinkům lze preventivním zmenšením porcí jídla. Výraznější rizika s užíváním spojena nejsou. Léky však nebyly testovány pro podávání u lidí bez nadváhy, dodává.
Poptávka po přípravku Ozempic prudce vzrostla nejen v Americe, ale i Evropě. To ovlivnilo i samotného výrobce léku - Novo Nordisk, jež v prosinci minulého roku informoval o zpoždění dodávkách. Nedostatek léku se ihned projevil nečekaným výpadkem, který proběhl i v Česku. Nedostatek zaznamenali hlavně cukrovkáři, kteří měli potíže se zásobováním.
Může být Ozempic předepsán i lidem, kteří nemají cukrovku ale pouze obezitu?
Ozempic je lék primárně určený pro léčbu cukrovky 2. typu. Lze jej tedy předepsat i dabetikům 2. typu, kteří nemají obezitu, ale pouze třeba nadváhu, odpovídá přednosta Martin Haluzík.
Lze lék u nás získat i bez předpisu?
Wegovy je dostupné v Evropě zatím jen ve Velké Británii, Švýcarsku, Dánsku, Norsku, Německu na Islandu, o vstupu na český trh zatím žádné informace nejsou.
Zdroje: Reuters.com, Politico