Hawk Tuah má vlastní memecoin. Nejspíš se na něm ale jen obohatila na úkor dalších lidí. Jak?
I když se mohlo zdát, že Hawk Tuah girl bude někdo, kdo po svém virálním momentu upadne do zapomění, opak je pravdou. Momentum z červencové virality zvládla přetavit do reálné kariéry a launchnula rozhovorový podcast Talk Tuah, kterému se zřejmě zatím daří. Například v říjnu byl na žebříčku Spotify podcastů na 5. místě.
Dvaadvacetiletá Hailey Welch, což je pravé jméno Hawk Tuah girl, nyní opět plní titulky médií. Ve středu 4. prosince vydala vlastní kryptoměnu, memecoin $HAWK, která rychle začala nabírat na hodnotě (její hodnota narostla o více než 900 %) a dostala se až na 490 milionů USD, což je v přepočtu přes 11 miliard korun.
Během pár hodin od launche se však hodnota propadla o 95 % z 490 milionů na 41 milionů dolarů. Hailey tak čelí obviněním z toho, že její coin je prachsprostý scam.
Jako jeden z prvních ji z toho obvinil krypto youtuber Coffeezilla, podle kterého jde o „pump & dump“ strategii. „Pump & dump“ je typ podvodu, kdy někdo uměle nafoukne cenu akcie nebo kryptoměny šířením falešných informací, aby přilákal investory. Poté vše rychle prodá, cena spadne a ostatní přijdou o peníze.
Tým Hailey Welch ve vyjádření pro média popřel všechna tato obvinění a uvedl, že žádné z jejich tokens neprodávali a že šlo pravděpodobně o tzv. snipers, kteří rychle nakupují a prodávají kryptoměny, aby hodně vydělali. Jejich působení se prý snažili zabránit.
Kryptokomunita je ale k tvrzení Hailey a jejího týmu skeptická. Co přesně se stalo se možná dozvíme u soudu. Právní firma Burwick Law veřejně nabídla zastoupení lidem, kteří kvůli $HAWK přišli o peníze.
Hawk Tuah Girl ale rozhodně není první osobností, která se zapletla do podvodů a šedých zón, pokutu za nelegální promo krypta platila třeba Kim Kardashian a naposled byl z nekalých praktik obviněn také Logan Paul.
zdroj: BBC, Times of India, Pedestrian