Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Haute Couture season je zpět a tady jsou ty nejlegendárnější přehlídky za posledních pár let!

Nevíš, co Haute Couture znamená? Tady je vše, co bys o takzvané „vysoké krejčovině“ měl*a vědět!

Blíží se začátek léta a s ním i zahájení „haute couture“ season, jinak taky řečeno představení těch nejexkluzivnějších děl oděvních domů, které se připravují v Paříži. Velký týden Schiaparelli a Dior začne 26. června, ponese se v duchu divadelního Jean Paul Gaultiera a zakončí se novějšími desigery, jako je Ardazaei nebo Robert Wun.

Co je Haute Couture?

Francouzský výraz „Haute Couture“, v angličtině „high dressmaking“ a česky takzvaná „vysoká krejčovina“, je termín pro výrobu oděvu, který se šije na míru, ručně a v té nejvyšší možné kvalitě. Nemusí se to tak zdát, ale „Haute Couture“ je vlastně celkem věda, která v sobě skrývá spoustu nevyřčených, ale striktních pravidel, které odlišují proces od ostatních výrob oblečení. Designy jsou připravované jen pro soukromou klientelu, proto je nemožné si kousky koupit v běžných buticích. Zároveň jsou kolekce výhradně ručně dělané, a to v pařížských ateliérech, kde se na nich musí podílet minimálně 15 full-time zaměstnanců. Jelikož jde o proces chráněný vlastním zákonem, tuhle vysokou krejčovinu si nemůže dělat jen tak každý. Povolení (v tomto případě titul) uděluje komise Chambre Syndicate na Ministerstvu průmyslu, který sídlí v Paříži. 

Fashion jako statement. Jak celebrity vyjadřují své názory skrz módu?

@martinastrel

The best of Haute Couture! 

Když jsme na módní přehlídce, nejsilnějším elementem jsou bezpochyby právě jednotlivé looky, kvůli kterým dorazil (nejspíš) každý člověk sedící podél přehlídkového mola. Velkou součástí úspěšné Haute Couture show je ale i výběr lokace, který bude rezonovat s myšlenkou designera a tvrdě připravovanou kolekcí. Častokrát odráží nápady a inspiraci, které stojí za jednotlivými výtvory, a dokáže je povznést na zcela jinou úroveň. 

Louis Vuitton – Spring/Summer 2012

Než Marc Jacobs opustil oděvní království bývalého taškáře, jako kreativní ředitel se loučil jak jinak, než s velkou grácií. V pařížském Louvru se otevřely brány toho „nejzábavnějšího fashionable parku ever“, v nichž se skrýval koňský kolotoč s nadčasovými designy připomínajícími dětský sen, který vytvořil nádhernou atmosféru, kterou už dneska na módních přehlídkách vidíme jen málokdy. 

The New York Times

Fendi – Fall 2016

K oslavám 90. výročí značky Fendi se přidal i designer Karl Lagerfeld, který vytvořil až nadpozemskou show. Své modely představil v takzvaném „věčném městě“ Římě, kde se modelky a modelové procházely „po vodě“ přímo pod jednou z nejkrásnějších památek světa – fontánou Di Trevi.

ITV Events

Maison Margiela – Spring 2024

Kreativní ředitel John Galliano je známý pro své divadelní propojení spolu s módou, a právě jeho poslední přehlídka nebyla výjimkou, ale naopak, možná tou nejlepší show loňského roku! Velkou roli v Couture show pro jaro 2024 ale nehrála lokace tak velkou roli, jako samotné představení jednotlivých kousků. Díky atypickému dramatickému představení, který model či modelka museli na mole projevit, navíc dokázal John Galliano vnést jednotlivému kusu oblečení i nádech života.  

AnOther Magazine

Schiaparelli Spring/Summer 2024

Sice to nebyla zvlášť výrazná lokace nebo dramatické představení, ale i tak měla tahle show všechno! Francouzský oděvní dům Schiaparelli ukázal, že stačí mít hlavu vlka či lva na šatech a svět módy z toho bude žít a čerpat další desetiletí. Je pravda, že se díky jeho přehlídce dělí svět momentálně na dva tábory – na ty, co odsuzují jakékoliv využití zvířat na oblečení, a ty, co milují reprezentaci Danteho Inferna a surrealismu v takovém provedení. 

People

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.