Pokračující královské drama dobře prodává a využívají toho i samotní Harry a Meghan. Možná je ale načase, aby členové královské rodiny jako dospělí lidé usedli ke kulatému stolu a začali své problémy řešit nejprve sami u sebe.
Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, opustili své oficiální pozice v britské královské rodině před téměř třemi lety a od té doby se snaží světu vysvětlit, co se vlastně stalo. Kývli na rozhovor s Oprah, natočili dokumentární seriál s Netflixem a Meghan začala nahrávat podcast. Harry vyzkoušel terapie, meditace a nyní vydal knihu s názvem Spare. A ač se manželé tvrdě staví proti bulváru, dávají mu nyní materiál na dalších několik měsíců.
Netflixová série, která má nádech reality show, poskytuje pohled za oponu zdánlivě perfektních životů těch, kteří se narodí do britské královské rodiny. Má být přímým vyprávěním Harryho a Meghan, pro ně samotné se ale dost možná jedná o terapii sdílením. V celkem šesti epizodách je divákovi prezentována široká škála dosud nezveřejněných fotografií, videí i výpovědí lidí z nejbližšího okolí páru. Především je ale dán prostor Harrymu a Meghan, aby sami popsali svých společných šest let.
V sérii je řeč o seznámení, randění, svatbě i dětech, ale také o mentálních problémech, potratu, rasismu a šikaně ze strany nejen bulváru, nýbrž i samotné královské rodiny. Harry rozebírá vzpomínky na své dětství a dospívání, smrt matky a princezny Diany i hyenismus bulvárních novinářů, kteří neznali a neznají hranice. Meghan zase popisuje svůj vstup do královské rodiny, snahu o adaptaci v rámci ní, problémy se svým psychickým zdravím i potrat, kterým prošla a který byl pravděpodobně způsoben stresem vyvolaným právě bulvárem. Napříč epizodami je divákovi prezentován vhled do života dvou zamilovaných lidí, kteří se cítí, jako by bojovali s celým světem. Jedná se o upřímný a intimní obraz, který ale sledují miliony očí po celém světě. Na to Harry s Meghan ostatně spoléhali. Spolupráce s Netflixem jim totiž vynese údajně až 100 milionů dolarů, a to není na první sérii vůbec špatné číslo.
Do protipólu netflixového počinu se staví právě vydaný memoár prince Harryho nazvaný Spare. Na 416 stránkách v něm vévoda ze Sussexu podává mnohem otevřenější, kritičtější a v něčem extrémně šokující svědectví o svém životě. Kniha jen pár dní po svém vydání trhá rekordy, což naznačovaly titulky článků už v posledních týdnech. Už před publikováním byly totiž zveřejněny útržky z knihy, kterou britská královská rodina, stejně jako netflixovou sérii, zatím nekomentovala. A jedná se vskutku o poutavé čtení. Zahrnuje Harryho cesty do Afriky, drogy, halucinace, příběhy z afghánské války, souboje v okruhu královské rodiny i princův tolik zmiňovaný omrzlý penis.
Ač ze všech přímo Harrym a Meghan dosud zveřejněných publikací čiší útlak, šikana, neštěstí a smutek, kterým manželé statečně čelí, nemůžeme pominout ani všudypřítomnou posedlost a hněv, kterým oni sami na svět nahlíží, což je trefně ilustrováno právě v Harryho memoáru. Nenávidí tisk, velmi právoplatně. Harryho nevlastní matka Camilla je podle něj „nebezpečná“, jeho švagrová Kate je nafoukaná a jeho bratr William je žárlivý a špatně nese stárnutí. Podle Harryho navíc s přibývajícím věkem ztrácí podobu s jejich zesnulou matkou. Jeho otec, nyní král Karel III., je závislý na dobrých titulcích a zajišťuje si je tím, že nechává své zaměstnance dělat briefingy proti vlastním dětem. Harryho memoár ukazuje realitu jeho života, ale zároveň vrhá světlo na jeho vlastní charakter. A my se na to musíme dívat.
Otázkou zůstává, zda je správně, že královská rodina ukazuje své špinavé prádlo celému světu. Instituce jako taková bezesporu potřebuje reformu, její staromódní způsoby už nemohou z podstaty věci zapadat do 21. století, kam rozhodně nepatří kolonialismus, rasismus ani šikana. A je nutné některé věci prezentovat veřejně, mluvit o nich a uvádět je do společenské debaty. I v soukromém životě královské rodiny by ale neměla být překračována hranice. Nepotřebujeme znát intimní detaily životů jednotlivých členů, ničemu to totiž nepomůže, akorát to přispěje k tomu, že se i z Buckinghamského paláce stane reality show. Namísto vzájemných nadávek v publikacích by tak mohli členové královské rodiny jako dospělí lidé usednout ke kulatému stolu a začít své problémy řešit nejprve sami u sebe, a až pak případně informovat celý svět o výsledcích. Zdá se to totiž už trochu pošetilé. Já se těším, až headlines nebude vedle ruské války na Ukrajině tvořit Harryho omrzlý penis.