Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Halloween? Ne, čarodějky a Keltové slaví Samhain!

V noci z 31. října na 1. listopadu se kromě Dušiček a Halloweenu slaví i Samhain. Jaká je jeho historie a tradice? To se za chvíli dozvíš!

HISTORIE SVÁTKU

Samhain je svátek, který slavili (a dodnes slaví) Keltové. Je to posvátný čas, kdy vzpomínáme na naše předky a ohlížíme se do minulosti. Pro Kelty to byl začátek nového keltského roku.

Jedná se o předchůdce všem známého Halloweenu. Samhain byl vnímán i jako den, kdy se duše zemřelých vracely na zem a živí mohli navštívit podsvětí.

SAMHAIN VE SPOJITOSTI S ASTROLOGIÍ

Podle astrologie jsme v době, kdy se slaví Samhain, v období znamení Štíra. Energie tohoto vodního znamení umocňuje celý proces svátku a tradic a rituálů s ním spojených. Měli bychom přijmout svou temnou stránku, brát věci tak, jak jsou, a nestydět se za svou minulost.

Svátek Samhain se slaví v tzv. „čtvrtící den“ – den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.

Zdroj: Pinterest

ZVYKY A TRADICE

Zvyky a tradice spojené se Samhainem jsou dosti podobné těm halloweenským, protože si je Halloween od tohoto keltského svátku převzal.

Jedním ze zvyků bylo prostřít u večeře pro své zesnulé a vystavit za oknem zapálenou svíčku. Už tenkrát se lidé převlékali do „kostýmů“, malovali si obličeje a věřili, že právě tohle je ochrání před zlými duchy z podsvětí.

V tento den je skvělé si sednout s celou rodinou ke stolu a vyprávět si staré příběhy z minulosti vaší rodiny. Možná zjistíš, že osud některého z tvých předků se může podobat zrovna tomu tvému!

Zdroj: Pinterest

Halloweenské filmy Tima Burtona

by @vil.a

Zapal si svíčku, vezmi si tužku a papír a zkus si sepsat věci ze své minulosti, které tě tíží. Pořádně se u toho zamysli. Tento krátký rituál ti pomůže přijmout tvou minulost se vším dobrým i špatným. Papír můžeš i spálit. Na závěr zkus poděkovat svým předkům za život, který můžeš žít.

Naslouchej svým snům! V čas Samhainu, více než kdy jindy, naslouchej svým snům, protože jejich smysl ti může ukázat, kam budeš v následujícím roce směřovat!

Také si nezapomeň očistit všechny krystaly, výkladové karty, zapal vykuřovadla, vonné tyčinky a očisti si i svůj pokoj/byt.

SOUČASNOST

V současnosti Samhain slaví především vyznavači Wiccy. Wicca je novopohanské náboženství a forma moderního čarodějnictví. Wiccané věří, že je to správný čas pro zbavení se zlozvyků a očištění celého těla a mysli.

Zdroj: Pinterest

Slavíš Halloween, nebo Samhain? Dej nám vědět do diskuze!