Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Halloweenské filmy Tima Burtona

Co mají společného režisér Tim Burton, herec Johnny Depp a hudební skladatel Danny Elfman? Stojí za jedněmi z těch nejlepších prapodivných, magických a taky strašidelných filmů, kterými si přivodíš tu perfektní halloweenskou náladu – a neboj se, s výběrem ti ráda pomůžu.

Pokud nejvíc oceníš retro klasiky a libuješ si v divnostech, koukni se na kultovní duchařský Beetlejuice (1988), příšerného filmaře Eda Wooda v černobílém provedení (1994) nebo hororovou Ospalou díru, vesnici, kde se vyšetřují záhadné vraždy (1999). Tyhle filmy nejsou tak úplně typické horory, ale i tak z nich budeš mít husí kůži. Jestli jsi skalní fanoušek Deppa, Beetlejuice můžeš pro tentokrát vynechat, tam totiž nehraje.

Jestli se už nemůžeš dočkat Vánoc, nepochopeného Střihorukého Edwarda (1990) a stop-motion animák Ukradené Vánoce (1993) si taky nesmíš nechat ujít – tyhle filmy totiž vystihují to zvláštní období mezi podzimem a zimou, a navíc jsou trochu stravitelnější pro začátečníky s Burtonovými filmy.

Mezi ty novější filmy se strašidelnou atmosférou patří další stop-motion: Mrtvá nevěsta (2005) a šílený holič Sweeney Todd (2007) – toho bych ti doporučila v případě, že chceš vidět pořádný krvák nebo máš rád/a muzikály. Navíc v obou těchto filmech ztvárňují hlavní duo Johnny Depp s Helenou B. Carter.

Geniální herecké výkony, hudba, kostýmy, make-up, to všechno stojí za Burtonovými mistrovskými díly – jedním větším než druhým. Jestli jsi alespoň pár jeho filmů neviděl/a, o hodně přicházíš, proto na nic nečekej, zahrabej se do deky a podle nálady (na hororovou klasiku, předvánoční film, animák nebo hudební krvák) si pusť, na co máš zrovna chuť.

Navíc se tak můžeš inspirovat při výběru svého letošního kostýmu na halloweenskou party – věděl/a jsi, že jednu pořádáme i my, a to 28. 10.? Lístek seženeš tady.