Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Guide k přípravkům na cvičení: Protein

Mnoho lidí dnes vidí přípravky na cvičení jako něco, čemu bychom se měli vyhýbat, ale být to tak nemusí. Suplementy nejsou zlo, jen je potřeba jim rozumět. Dnes se společně podíváme na protein.

Článek má pouze informační charakter, nenahrazuje názor odborníka.

První díl a úvod k tématu najdeš tady: 👇

Guide k přípravkům na cvičení: Kreatin

@luciezicklerova

Protein jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších doplňků stravy. Najdeš ho snad u všech gym rats v kuchyni či v jejich fitnes koutku. Na rozdíl od ostatních přípravků je protein opravdu všude a lidé vůči němu nemají tak negativní postoj jako třeba ke kreatinu. Protein nenahradí kvalitní jídlo, ale je to naopak skvělý pomocník na doplnění živin a bílkovin. Můžeš ho brát jak po tréninku, tak i během dne.

Malá připomínka: nečekej, že ti po vypití pár dávek proteinu narostou svaly, takhle to určitě nefunguje.

Druhy Proteinu

Proteinů je hned několik druhů, z nichž každý má své vlastnosti a výhody.

  • Syrovátkový koncentrát – WPC, Whey protein concentrate
  • Syrovátkový izolát – WPI, Whey proetin isolate
  • Syrovátkový hydrolyzát – HYDRO
  • Micelární kasein

Každému bude sedět jiný druh, proto je nejlepší, aby ses poradil/a s odborníkem nebo se podíval/a na stránky prodejců, kde je každý druh podrobně popsaný a vysvětlený. Budeš tak mít jistotu, že bereš protein, který je nejlepší přímo pro tebe.

Používání

Používat můžeš protein na několik způsobů. Jeden z nejčastějších je samozřejmě hned po tréninku. Pokud chceš ale jenom doplnit bílkoviny, aby sis splnil/a svůj příjem, můžeš si ho dá kdykoliv během dne. Jak jsem psala výše, protein není náhrada kvalitního a plnohodnotného jídla, ale pokud máš opravdu plný den a nestihl/a by sis připravit jídlo, proteinový shake je super volba na rychlou svačinu. Přidat ho ale můžeš do smoothies, kaší, palačinek a spousty dalších věcí.