Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Guide k přípravkům na cvičení: Kreatin

Mnoho lidí dnes vidí přípravky na cvičení jako něco, čemu bychom se měli vyhýbat, ale být to tak nemusí. Suplementy nejsou zlo, jen je potřeba jim rozumět. Dnes se společně podíváme na kreatin.

Článek má pouze informační charakter, nenahrazuje názor odborníka.

Pokud chceš vidět lepší výsledky tvojí dřiny, pomoc v podobě přípravků je občas důležitá. Pokud chceš nějaký z nich užívat, měl/a bys o nich taky něco vědět. Je dobré si porovnat značky na trhu, podívat se na obsah i recenze. Pokud jsi ztracený/a poraď se ve fitku s trenérem, mají většinou velký přehled a mohou ti doporučit dobré značky. Hlavně vždy nakupuj z oficiálních eshopů.

DISCLAIMER: Musíš si uvědomit, že tyto přípravky nenahradí kvalitní stravu, mindset a dřinu ve fitku, pouze ti pomohou. Zároveň se před užíváním vždycky poraď s tvým doktorem.

KREATIN

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která vzniká v játrech, ledvinách a slinivce břišní a poté se transportuje do mozku a svalů jako zdroj energie.

Dost často je tenhle přípravek velice neoblíbený u našich rodičů, kterým se těžko vysvětluje, proč ho bereme. Přitom se jedná o jeden z nejvíce prozkoumaných, účinných a bezpečných doplňků stravy.

Jeho výhody:

  • Zlepšuje funkci mozku
  • Zlepšuje fyzickou sílu
  • Zlepšuje regeneraci
  • Zvyšuje rychlost a práci svalů

Co tedy přesně v našem těle dělá?

S jeho pomocí můžeme lépe a intenzivněji trénovat. Suplementace zvyšuje zásoby kreatinu v těle, který slouží jako palivo pro lepší výkon, zároveň se podílí na výrobě energie (ATP). Jednoduše řečeno, budeš mít více energie a podpoří tvoji intenzitu tréninku.

Přirozené zdroje kreatinu

Kreatin můžes suplementovat přípravky, ale najdeš ho i v jídle. Hlavním zdrojem jsou především maso, ryby a živočišné produkty.

Dávkování

Dávkování kreatinu je různé, ale nejčastěji probíhá ve dvou fázích, nasycovací a udržovací. Doporučují se různé cykly braní přípravku a pauz, ale ty nejsou obecné – je potřeba se poradit například s trenérem, který ti pomůže vybrat správný přístup pro tebe.

1) Nasycovací fáze

Při téhle fázi doslova nasytíš svoje tělo kreatinem, kdy ho bereš například třikrát nebo čtyřikrát denně. Tahle fáze trvá 5 až 6 dní.

2) Udržovací fáze

Jak už z názvu vypovídá, tahle fáze udržuje to, co jsi nabral/a v té předcházející. Dávka se podává jen jednou za den po dobu 30 až 40 dnů, čímž potom vysazením cyklus končí. Opět se ovšem doporučuji poradit s trenérem či jiným odborníkem.

Zdravotní rizika

Kreatin je prokazatelně bezpečný přípravek, u kterého nebyla potvrzena žádná zdravotní rizika. Jako vedlejší účinek se uvádí přibrání na váze, jelikož dost zadržuje vodu v tělě. Pokud budeš brát ktreatin, nezapomeň na pitný režim!