Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Greenpeace nařkl Shein: Oblečení čínského prodejce obsahuje toxické látky

Shein patří mezi největší online prodejce rychlé módy na světě. Lidé si od nich objednávají oblečení zejména proto, že je cenově velmi dostupné. Ukázalo se však, že na evropském trhu až třetina z jejich produktů nemá co dělat. Podle Greenpeace totiž oblečení obsahuje toxické látky, které EU zakazuje.

Oblečení značky Shein je pro člověka toxické

Německá pobočka environmentální organizace Greenpeace se koncem roku 2022 rozhodla zkoumat oblečení od řetězce Shein. Zakoupili si sedmačtyřicet různých kousků oblečení, které se prodávají v Evropě, a zaslali je do svých laboratoří na chemickou analýzu. Výsledky je velmi znepokojily.

Ukázalo se, že ze sedmačtyřiceti produktů jich patnáct obsahuje toxické chemikálie. Z toho vyplývá, že v průměru 30 % všech produktů značky je pro lidi nebezpečných. To nejhorší ale mělo ještě přijít. Pět z testovaných produktů totiž porušilo limity EU pro zakázané látky o více než 100 %, deset pak o více než 33 %.

Pracovníci Greenpeace se rozhodli i pro zkoumání dětského oblečení. V botách pro batolata nalezli velké množství ftalátů, které oslabují imunitu a mají špatný vliv na činnost jater, ledvin a plic. V šatech pro malé holčičky pak objevili formaldehyd, jenž způsobuje alergie, atopické ekzémy a záněty plic.

Jak se k celému incidentu staví pracovníci českého Greenpeace?

„Módní průmysl, zejména tzv. fast fashion, kam patří také firma Shein, představuje jednu z příčin znečišťování a devastace naší planety. Používá velké množství chemikálií při výrobě oblečení a dalších módních doplňků, což má za následek toxické znečištění vod a půdy,“ vyjádřil se pro Heyfomo.cz Šimon Hauser, tiskový mluvčí české pobočky Greenpeace.

Navíc módní průmysl používá velké množství energie a vody při výrobě i distribuci svých výrobků, což má za následek změnu klimatu. Módní průmysl je zodpovědný za podmínky práce v rozvojových zemích, kde jsou výrobky vyráběny. Greenpeace tedy volá po změnách v módním průmyslu, aby byl udržitelnější a šetrnější k životnímu prostředí.
Šimon Hauser

Pracovníci firmy Shein v ohrožení života

Shein patří mezi netransparentní značky a veřejně nesdílí, kde jsou jeho oděvy vyráběny. Zástupci společnosti se snaží neustále veřejnost přesvědčovat o tom, že nevyužívá nucenou ani dětskou práci a svým zaměstnancům platí přiměřené platy. Realita bohužel ukazuje opak.

Pracovníci organizace Public Eye se tajně rozhodli navštívit sedmnáct továren, ve kterých se oblečení pro Shein vyrábí, a vyzpovídali několik tamních pracovníků. Dozvěděli se, že pracovníci mají někdy až osmnáctihodinové směny a za kus oblečení dostávají zaplaceno okolo deseti korun. Na volno mají mít nárok pouze jednou měsíčně.

Pobočka Greenpeace Německo uvedla, že zaměstnanci firmy Shein jsou v ohrožení života. Denně se totiž dostávají do kontaktu s nebezpečnými látkami, které výrobky obsahují. Organizace žádá EU, aby zabránila těmto pracovním podmínkám. Unii vyzívá k tomu, aby aktivně prosazovala své zákony o nebezpečných chemikáliích a zabránila prodeji nebezpečného oblečení na evropském trhu.