Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get To Know: Fall Out Boy

Poprvé se v Česku ukázali až teprve minulý rok na festivalu Rock for People a do Prahy zavítají poprvé až letos 18. října. Fall Out Boy za sebou mají více než dvacetiletou kariéru, kterou vezou i k nám.

Kapela Fall Out Boy se zrodila v roce 2001 na předměstí Chicaga v Illinois. Nejdříve v ní byli pouze dva členové – Joe a Pete, kteří k sobě později přibrali Patricka a nakonec Andyho, a vytvořili tak teď už ikonickou čtveřici, která společně funguje víc než dvacet let.

Fun fact: Fall Out Boy se nejmenovali Fall Out Boy od začátku, první dvě alba dokonce nahráli beze jména. Název Fall Out Boy na ně někdo zakřičel na jednom z koncertů a jedná se o odkaz na epizodu Simpsonů.

ALT NEWS: Fall Out Boy finally slayed a T-Pain dropnul cover na legendární song od Black Sabbath

@_00_3_12

Pre-hiatus era

Ačkoliv se zakládající duo Pete a Joe účastnili řady projektů a v chicagské scéně byli profláknutí, úspěch nové kapele zařídilo až jejich třetí album From Under the Cork Tree, kterého se v USA prodalo více než 2,7 milionu kusů. Dodnes je to jejich nejprodávanější album vůbec. Navázala na něj dvě další – Infinity on High a dnes absolutně kultovní Folie à Deux, které ale tehdy bylo z nějakého důvodu přijato velice špatně.

Přijetí Folie byla jedna z věcí, která tak v roce 2010 přiměla kapelu dát si potřebnou pauzu. Z ní se nakonec stalo poměrně temné a depresivní období – kluci zkoušeli rozjet svoje sólo projekty, většinou neúspěšně, (možná kromě Patricka, který v té době sám napsal, nahrál a vyprodukoval album Soul Punk, jehož sólo turné nakonec ale umořilo jakýkoliv pozitivní zážitek, jelikož se k Patrickovi někteří „fanoušci“ chovali otřesně), Andy žil s těžkou depresí a Pete byl závislý na Xanaxu a rozváděl se tehdejší manželkou Ashlee Simpson.

Detox just to retox

Kluci bez sebe nakonec nevydrželi, a velký přelom v jejich kariéře tak udělal rok 2013 a album Save Rock and Roll, které je dostalo do mainstreamu a třeba i na přehlídku Victoria's Secret, na které se s nimi objevila i jejich kamarádka Taylor Swift. Hlavní singl z alba My Songs Know What You Did in the Dark (Light Em Up) se objevil v druhém filmu Percyho Jacksona a pro fans je taky důležitá série videoklipů The Young Blood Chronicles, která album doprovází a která vytváří samostatný příběh (that was my roman empire). Byl to jeden z největších a nejikoničtějších návratů, jaký kdy scéna zažila, a album je pořád stejně milované i po skoro deseti letech.

Healing the trauma

American Beauty/American Psycho z roku 2015 nebo Mania z roku 2018 už takový úspěch neslavily a mezi fanoušky mají minimálně kontroverzní pověst, ale i tak upevnily pozici kapely nejen na „domácí“ alternativní scéně, ale i v rámci pop music. Poslední album So Much for Stardust se pak vrací k úplným základům a k tomu, o čem Fall Out Boy vůbec jsou, a zároveň navazuje na jejich novější materiál, především na Manii. Můžeme ho tak považovat za most mezi starým a novým a za perfektní ukončení jedné dlouhé a složité éry.

Fall Out Boy jsou se So Much for Stardust na své healing journey, a i proto je jejich nové tour spíš taková obdoba Eras Tour – kluci nehrají převážně věci z Tourdust, jak by se očekávalo, ale míchají všechna alba a všechny éry dohromady, a to včetně songů, které naživo nikdy předtím nehráli. Řada jich je i z Folie, alba, které přineslo tolik nepříjemných vzpomínek.

Fall Out Boy za svou kariéru ovlivnili nespočet skupin, jednou z nejvýraznějších je například Panic! At the Disco. Bezpečně je poznáš podle dlouhých názvů písní a nekonečných movie odkazů, ve kterých se Pete Wentz jako textař vyžívá. Poslechnout si je můžeš 18. října ve Sportovní hale Fortuna, společně s předskokany PVRIS a nothing, nowhere. Lístky seženeš na fource.cz.

Nejlepší převyprávění FOB historie najdeš tady: 👇

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.