Banksy je jedno z nejslavnějších jmen ve světě umění. Co je na něm však trošku zvláštní, je fakt, že si stále udržuje anonymitu, a to i navzdory letům, kdy vládl titulkům novin a časopisů po celém světě.
Banksy je pouliční umělec, jehož díla provokují, nutí k zamyšlení, navazují na důležitá společenská témata a často tvoří silná politická prohlášení. Jsou obvykle zahalena tajemstvím, což podporuje i fakt, že Banksyho identita nikdy nebyla odhalena.
Banksy pochází z Bristolu v Anglii, kde v 90. letech začínal jako umělec, který dělal graffiti po městě. Postupem času začal tvořit díla s více politickým nádechem – díky tomu se z něj stal Banksy, jak ho známe dnes.
Jeho nejstarší nástěnnou malbou je The Mild Mild West, která vznikla v roce 1999 a můžeš ji dodnes najít na Bristol's Stokes Croft.
V (anonymním) rozhovoru pro časopis Swindle v roce 2006 řekl: „Graffiti byla věc, kterou jsme všichni ve škole milovali. Dělali jsme to v autobuse cestou domů ze školy. Dělali to všichni.“
PROČ BANKSY TAJÍ SVOU IDENTITU?
Bohužel je mnoho z toho, co dělá, nezákonné. Obvykle své práce vytváří v noci a bez jakéhokoliv povolení.
Anonymita pro něj funguje jako určitá ochranná vrstva, jelikož některá jeho díla jsou klasifikována jako poškození majetku a trestný čin. Jeho výtvory by také pravděpodobně neměly takový dopad, pokud by se při jejich tvoření shromáždil dav, který by Banksyho pozoroval „při činu“.
V roce 2007 vyhrál cenu „Art’s Greatest Living Briton“ a stal se první osobou, která si ji nepřišla vyzvednout osobně (právě z toho důvodu, aby utajil svou identitu).
Banksy údajně čerpal velkou část své inspirace od francouzského umělce Blek Le Rata, který je považován za jednoho z průkopníků pouličního umění.
„BANKSY OF ENGLAND“
Během karnevalu v Notting Hill v roce 2004 Banksy rozdával falešné desetilibrové bankovky, na kterých tvář britské královny nahradila tvář princezny Diany. Nechybělo ani razítko „Banksy of England“.
ORIGINÁLNÍ DÍLA ZA 60 $
V roce 2013 najal Banksy člověka, aby na ulici v New Yorku prodával jeho tištěná umělecká díla. Chtěl tím prý odsoudit nesmyslnost uměleckého trhu, pokud jde o oceňování uměleckých děl.
Každý kus byl prodán za 60 $ a téměř všichni, co si některé z děl koupili, si byli jisti, že jde o padělek. To se ale mýlili...
Banksy den poté zveřejnil video, ve kterém odkryl pravdu a které se ihned stalo virálním. Nyní mají tato umělecká díla v aukci hodnotu 20 000 $ (zhruba půl milionu korun).