Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get to know: Ásgeir. Islandský folk, který zahřeje

Do Prahy dorazí islandský multiinstrumentalista Ásgeir. Poslechnout si ho můžeš 21. listopadu v Kasárnách Karlín.

Zpěvák a multiinstrumentalista Ásgeir je fenoménem nejen na domovském ostrově, ale už i po celém světě. Jeho debutové album mají na Islandu v každé desáté domácnosti a poté, co desku v roce 2014 přebásnil do angličtiny John Grant, byl Ásgeirův globální úspěch jen otázkou času. Teď svou melancholickou hudbu konečně přiveze do Prahy.

Get to know: Picture This + Tom Gregory

@_00_3_12

Ásgeir, celým jménem Ásgeir Trausti Einarsson, se narodil na severu Islandu v roce 1992 a už v šesti letech se začal učit hrát na kytaru a na klavír. Jeho táta je známý básník a Ásgeir ve své tvorbě zhudebňuje právě jeho texty v žánru, který jde nejlépe popsat asi jako elektronický folk. Ásgeir vystupuje sám s doprovodnou kapelou, můžeš ho ale vidět i v rámci islandského uskupení The Lovely Lion, ve kterém hraje na kytaru.

Debutové album Dýrð í dauðaþögn vydal v roce 2012 a hned si získalo islandskou hudební cenu za desku roku. Anglická verze In the Silence pak s úspěchem taky nebyla pozadu – dostala se například na osmé místo australského žebříčku ARIA Charts.

Melancholický folk se do elektroniky začal překlápět s nadcházejícími deskami Afterglow z roku 2017 a Bury the Moon / Sátt z roku 2020, což opět uklidnilo moodové a akustičtější EP The Sky Is Painted Gray Today, které přišlo o rok později a bylo silně ovlivněno hudebníkovými vzpomínkami na dětství.

Čtvrté album Time On My Hands, které vede singl Snowblind, se navrací k hlubokým emocím debutové desky, ale zachovává si typicky zasněnou elektronickou rovinu. Ásgeirova hudba je vrstevnatá a je v ní krásně poznat i jeho skladatelský talent a cit pro řadu instrumentů.

Pokud si chceš poslechnout, jak zní hudba z jedné z nejstudenějších zemí na světě, která ale nepostrádá na vřelosti, zajdi 21. listopadu do Kasáren Karlín na Ásgeira i s celou jeho kapelou. Lístky koupíš jako vždycky na fource.cz.

Zdroje: Wikipedie, fource.cz, musicserver, asgeirmusic

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.