Díky technologickému pokroku má mladá generace větší možnost prosazovat své názory než kdykoliv předtím. Generace Z je naplněna silnými emocemi a nebojí se je vyjádřit.
Generace, která se narodila mezi lety 1995 až 2010 se během svého dosavadního života a dospívání potkala již s několika výzvami, jako je například rasová a genderová nerovnost, klimatické změny, sociální nepokoje, ekonomické krize a to zdaleka není vše. Z tohoto důvodu se spousta mladých lidí rozhodla aktivně těmito problémy zabývat a řešit jejich problematiku veřejně.
I když nejsou první generací, která hovoří o nespravedlnosti a dalších problémech ve společnosti, technologie způsobily, že aktivismus generace Z vypadá jinak než v minulosti, což také znamená, že její vliv může být silnější.
Generace mladých lidí vždy hrála v aktivismu významnou roli i v rámci historických událostí. Například během protestů ve Francii v roce 1968 nebo během hnutí za občanská práva v USA. Mladí lidé vždy hráli významnou roli při prosazování společenských změn, protože se nebáli nahlas mluvit. Nicméně Generace Z nyní přichází s novými způsoby komunikace a zásadně se od předchozích generací odlišuje.
Gen Z má k ruce technologie a sílu sociálních sítí, které jejich slovu dávají větší sílu. Mladí lidé jdou díky dnešním technologiím schopni mluvit k lidem na druhé straně světa. Technologie také umožňují mladým aktivistům sdílet informace, organizovat protesty a vytvářet globální hnutí. Jejich hlasy se šíří rychleji a hlasitěji než kdy jindy.
Elijah McKenzie-Jackson si byl vědom faktu, že vyřazení masa a živočišných produktů samo o sobě nestačí, a tak se ve svých 15 letech začal více zapojovat do aktivismu. Od roku 2019 se angažuje v klimatických protestech se skupinou UK Student Climate Network a mezinárodním hnutím Fridays for the Future.
Zdroje: Pew Research Center, BBC News