Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Gamescent do hraní zapojí tvůj čich. Nabídne pach deště, krve i střelného prachu

Další hříčka umělé inteligence je na světě. Společnost Gamescent umožní při hraní her zapojit další smysl. Stejnojmenné zařízení vypouští do prostoru aerosol s vůněmi odpovídajícími tomu, co se právě odehrává na obrazovce. Co všechno můžeme cítit?

Při hraní her již nemusíš spoléhat jen na věrné barvy displeje či realistické zvuky. Společnost Gamescent přišla s technologií, která zapojuje další smysl. Teď můžeš nejen vidět, slyšet a „hmatat“, ale také vnímat herní svět skrze čich. Umělá inteligence zmíněného zařízení totiž detekuje, co se zrovna na tvojí obrazovce při hraní děje, a podle toho vypouští aerosol s odpovídajícím pachem.

Podle prvotních recenzí je ale ještě na čem pracovat. Umělá inteligence se podle nich neřídí obrazem, ale pouze audiem. Aplikace není moc uživatelsky přívětivá a použité vůně sice připomínají pachy, které mají, ale celková experience je spíše underwhelming. Vůně se v některých momentech, kdy je lidé očekávají (výbuchy, bouře, střelba) neaktivují – hráč*ka je pak musí spustit sama v appce.

Krev, výbuchy, nebo posekaná tráva

Gamescent je kompatibilní s konzolemi, počítačem a virtuální realitou. Zařízení obsahuje speciální náplně určené k replikaci různých pachů a vůní, na které může hráč nebo hráčka ve virtuálním světe narazit. Během přestřelky tě má obklopit vůně střelného prachu a výbuchů, zatímco při rychlé jízdě místnost zaplní pach ojetých pneumatik a závododní dráhy. Dále je k dispozici vůně bouře, nebo lesa. Společnost taktéž plánuje rozšíření nabídky a brzy bude k dispozici i zápach krve, posekané trávy, oceánu a sportovního stadionu. Naplní tak přání lidí, kteří si stěžují, že současná nabídka moc „voní“.

Red Dead Redemption 2 | ©Rockstar Games

Gamescent funguje na principu šesti zásobníků, které je po vyprchání vůně potřeba vyměnit. Kromě různých zápachů, které se mají postupně uvolňovat, má zařízení také funkci Clean Air, která zajišťuje, aby se vůně nechtěně nemísily dohromady. Přístroj lze využít i při sledování filmů. Kvůli rychlým střihům a vzdálenosti pohovky od televize může dojít ke zpoždění, a na obrazovce tak bude dávno něco jiného, než právě ucítíte.

Forza Horizon 5 | ©Playground Games

Produkt je již k dispozici v USA na Amazonu a BestBuy za 150 dolarů, což je přibližně 4 tisíce korun. Základní sada náplní je součástí balení a další zmíněné vůně budou k dispozici později tento rok.

Videohry, které jsou tak moc špatné, až jsou vlastně úžasné

@davidvachalec

Kup mi battlepass!

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.