Future Frames: Generation NEXT of European Cinema je program, který již od roku 2025 poskytuje podporu talentovaným evropským režisérům a pomáhá jim v jejich kariéře ve filmovém průmyslu.
Tento program organizuje společnost European Film Promotion ve spolupráci s MFF Karlovy Vary a nově se k projektu připojují také společnosti UTA a Range Media Partners, které se zabývají talentovým managementem v americkém filmovém průmyslu, a společnost Allwyn, přední světový provozovatel loterií.
Díky tomuto partnerství se otevírá možnost mladým filmařům, aby získali příležitosti, které jsou jim v rámci programu nabízeny. Společnosti UTA a Range Media Partners se postarají o školení, networking a propagaci účastníků programu, a umožní jim tak rozvoj a získání zkušeností od uznávaných osobností světového filmu.
Cílem programu Future Frames je podpora nadějných evropských režisérů, proto je každoročně vybráno 10 studentů a absolventů filmových škol týmem MFF Karlovy Vary, kteří mají možnost představit své krátké a středometrážní filmy festivalovému publiku. Mezi absolventy programu patří talenti jako Michal Blaško, Hleb Papou nebo Tadeusz Łysiak, jejichž filmy získaly uznání a ocenění na mezinárodních festivalech.
Letos v hotelu Thermal vznikne Allwyn Future Frames Lounge, který slouží jako kreativní a networkingový prostor pro účastníky. Zde budou mít účastníci možnost absolvovat například různá školení, ze kterých mohou benefitovat ve své budoucí kariéře.
Jednou z významných osobností, která se na Future Frames podílela, je americký režisér Tim Sutton, jehož film Taurus byl dokonce součástí programu festivalu. Sutton monitoroval a vyučoval Masterclass pro vybranou skupinu režisérů. Jeho přítomnost byla pro mladé režiséry jedinečnou příležitostí naučit se od zkušeného profesionála a získat cenné rady a inspiraci.
Mezi absolventy, kteří se již v rámci tohoto programu představili, byla například Angelika Abramovič se svým filmem Hysterie kočičí jeskyně. Před studiem na filmové škole se Abramovič zabývala režií hudebních videí, reklam a uměleckých filmů v Londýně. Její absolventský film byl odvážným dramatem, které se odehrávalo během jedné noci na dámské toaletě v nočním klubu.
Další talentovanou režisérkou byla Magdalena Chmielewska se svým filmem Ukolébavka. Chmielewska je režisérka polského původu se sídlem ve Vídni. Její dlouholeté zkušenosti v současném tanci se promítají do její práce s herci. Za svůj film Ukolébavka získala cenu Marcela Ophulse a momentálně se připravuje na svůj první celovečerní projekt.
Mezi vybranými režiséry je také Maciej Jankowski se svým filmem Ovoce a zelenina. Jankowského tragikomické drama bylo jediným polským filmem, který se dostal do užšího výběru na prestižní cenu Yugo BAFTA Student Film Award. Jeho dřívější krátké filmy, jako je například We Get Along Beautiful (2016) a Broken Head (2020), získaly pozornost a uznání.
V neposlední řadě byl součástí také Max Ovaska, mladý finský režisér a absolvent Univerzity umění a designu v Helsinkách, který se představil na prestižní přehlídce Future Frames. Má za sebou hereckou kariéru, avšak postupně se vypracoval i jako spisovatel a režisér. Jeho absolventský krátký film Carrier se stal jedním ze sedmi narativních finalistů na prestižní ceny Student Academy Awards 2021. Tato soutěž udělovaná Akademií filmového umění a věd je jednou z nejvýznamnějších událostí v oblasti studentského filmu.
Na letošním ročníku bude mentorkou polská režisérka Agnieszka Smoczyńska, která uspořádá masterclass, kde se s účastníky podělí o své zkušenosti.
Zdroje: Variety, KVIFF, Future Frame USA