Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Fortnite se díky rozhodnutí Evropské unie vrací na iPhony

Epic Games se po dlouhých letech vrací s hrou Fortnite na iPhony a iPady díky nové legislativě Evropské unie. Úprava nařízení proti monopolu donutila společnost Apple povolit aplikace třetích stran, a umožnila tak návrat oblíbené hry.

Po téměř čtyřech letech se společnost Epic Games vrací na iPhony. Oblíbený Fortnite bude opět k dispozici pro iOS zařízení, avšak pouze pro uživatele v zemích Evropské unie.

Návrat na iPhony a iPady umožnila nová legislativa Evropské unie v rámci zákona Digital Markets Act (DMA), která vynucuje, aby Apple otevřel svůj systém a umožnil evropským uživatelům využívat služby a produkty třetích stran. V praxi to znamená, že v Evropě Apple nemůže nadále blokovat instalace aplikací, které nejsou dostupné v App Store. Zemí mimo EU se změna netýká.

Fortnite | ©Epic Games

Fortnite byl odstraněn z App Storu v srpnu 2020 poté, co korporát Epic Games do hry implementoval přímý platební systém, který obcházel třicetiprocentní poplatek Applu z nákupů uskutečněných prostřednictvím jejich platformy. Následné odstranění Fortnitu z obchodů vedlo až k právní akci ze strany společnosti Epic vůči Applu.

Nejvzácnější skiny ve Fortnite

@davidvachalec

Ačkoliv Epic dlouhý soudní spor prohrál, tak se díky nedávnému nařízení Evropské unie proti monopolu může vrátit na iPhony. Fortnite sice nebude dostupný v App Store, ale bude snadno k dostání na platformě Epic Games Store, kterou si hráči jednoduše stáhnou do svého zařízení s iOS. Konkrétní datum vydání Fortnitu na iPhonech a iPadech zatím není známé.

Generální ředitel Epic Games, Tim Sweeney, oznámil prostřednictvím sociální sítě X, že od letošního roku bude herní studio provozovat Epic Games Store na iOS, s příchodem plánované verze iOS 17.4. Konečným cílem společnosti je stát se „#1 víceplatformovým obchodem se softwarem, založeným na konkurenci v oblasti plateb, poplatcích od 0 % do 12 % a exkluzivních hrách, jako je Fortnite.“

Sweeney zároveň trvá na svém tvrzení, že Apple porušuje zákony. Označil upravená pravidla za odpad a vzkázal, že tímhle to rozhodně nekončí.

Fortnite | ©Epic Games

Comeback Fortnitu není jedinou novinkou blížícího se updatu. Systém iOS 17.4 přinese kromě možnosti stahovat aplikace třetích stran i plno inovací. S aktualizací přichází taky konec výlučnosti platebního systému Apple Pay a Safari už nemusí být výchozím internetových prohlížečem tvého iPhonu.

Fortnite | ©Epic Games

Kup mi battlepass!

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.