Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Fomoherbář: Šalvěj

Vítej v nové rubrice o bylinkářství - fomoherbáři. Dozvíš se zde o nejmocnějších bylinkách, které se svými účinky zapsaly do povědomí nejen všech čarodějek. Jako první si představíme šalvěj aka babské ucho aka salvia officinalis.

Rostlinka mnoha tváří, většina ji však zná ve spojitosti s nachlazením nebo rituály. Dnes si tuhle bylinku původem ze Středomoří představíme podrobněji. Poznáš její historii, účinky a jak se spirituálně využívá.
Zdroj: Pinterest @_polariry_

HISTORIE

Jak už bylo zmíněno, tato nevýrazná rostlina k nám přišla ze Středomoří. Postupem času zdomácněla jak u nás v Evropě, tak i v Severní Americe. Ve starověku byla považována za posvátnou bylinu. Egypťané ji například považovali za lék proti moru. Její jméno pochází z latinského slova salvere neboli uzdravit.

ŠALVĚJ A SPIRITUALITA

Musíme poukázat na fakt, že šalvěje existuje mnoho druhů. Každý druh je trochu jiný a má jiné účinky a někdy i symboliku. Nejvíce spirituálně oblíbená je šalvěj bílá. Původní obyvatelé Ameriky používají kouř z bílé šalvěje k čištění duše, těla a posvátných předmětů, které jsou používány při ceremoniích. Dále se kouř využívá při meditacích a relaxaci.

Někteří ho používají i na vytvoření pomyslné linie přes, kterou se nemůže dostat negativní energie například do domu nebo místnosti. Představuju si to, jako když McGonagallová v osmém filmu Harryho Pottera začala kouzlit ochrannou bariéru přes Bradavice proti Smrtijedům.

Zdroj: Pinterest

V Mexiku šalvěj využívají šamani k dosažení změněného stavu vědomí během uzdravujících rituálů. Šalvěj obsahuje látku thujon, která je omamná. Proto je kouř šalvěje někdy také využíván k podpoře intuice při rituálech nebo ceremoniích.

Pomocí kouře ze šalvěje je možné i „čistit“ předměty - tím se myslí je ochudit o negativní energii nebo o traumata, která si nesou. Čistí se tak věci darované, zděděné nebo čerstvě zakoupené. Čistit se však at the end of the day může vše. Hlavním úkolem je vyvolat pocit vnitřního míru a odpoutání.

ŠALVĚJ V LÉKAŘSTVÍ

Podle mě snad každá domácnost má spojenou nějakou nemoc s léčbou pomocí šalvěje. U nás to je pleť. Když jsem měla období špatné pleti, babička mi hned podala sušené šalvějové lístky s větou: „To je dobrý na ksicht.“

Obecně je šalvěj dobrá na bolest v krku, lupy, vysoký cholesterol, spánek a stres.

Velkým benefitem u šalvěje jsou její dezinfekční a antibakteriální účinky. Vědci vysledovali, že šalvěj dokáže vyčistit až 94 procent bakterií, které jsou v prostoru ve vzduchu, a tak ho dezinfikovat. Když se šalvěj spaluje, uvolňuje záporné ionty, což je spojeno s pozitivním naladěním mysli.

Část šalvěje, která se nejvíce používá, jsou rozhodně listy. Původní obyvatelé Ameriky však byli vášnivými fanoušky čaje o páté z kořene šalvěje.

NEBEZPEČÍ při konzumaci šalvěje hrozí těhotným a kojícím ženám, právě kvůli látce thujon. Obecně nadměrné používání šalvěje se považuje za nebezpečné. Jak se říká - všeho s mírou.

Zdroj: Pinterest/@donnahayhome

PRODUKTY

  • čaj
  • kosmetika/skincare
  • olejíčky
  • esence
  • koření
  • deodorant
  • vykuřovadla
  • obklady
  • bonbóny

Warning: Šalvěj je někdy považována za neekologický produkt, proto prosím dbej na výběr a vol si šalvěj, která je z lokálních obchodů nebo domácky vyrobena. Peace and love!

Zdroj: Pinterest/@winkgo

Zdroje: healthline.com, ictinc.ca, ceskatelevize.cz, vogue.com, nccih.nih.gov, kniha - Posvátné byliny od Opal Streisand