Vítej v nové rubrice o bylinkářství - fomoherbáři. Dozvíš se zde o nejmocnějších bylinkách, které se svými účinky zapsaly do povědomí nejen všech čarodějek. Jako první si představíme šalvěj aka babské ucho aka salvia officinalis.
Jak už bylo zmíněno, tato nevýrazná rostlina k nám přišla ze Středomoří. Postupem času zdomácněla jak u nás v Evropě, tak i v Severní Americe. Ve starověku byla považována za posvátnou bylinu. Egypťané ji například považovali za lék proti moru. Její jméno pochází z latinského slova salvere neboli uzdravit.
Musíme poukázat na fakt, že šalvěje existuje mnoho druhů. Každý druh je trochu jiný a má jiné účinky a někdy i symboliku. Nejvíce spirituálně oblíbená je šalvěj bílá. Původní obyvatelé Ameriky používají kouř z bílé šalvěje k čištění duše, těla a posvátných předmětů, které jsou používány při ceremoniích. Dále se kouř využívá při meditacích a relaxaci.
Někteří ho používají i na vytvoření pomyslné linie přes, kterou se nemůže dostat negativní energie například do domu nebo místnosti. Představuju si to, jako když McGonagallová v osmém filmu Harryho Pottera začala kouzlit ochrannou bariéru přes Bradavice proti Smrtijedům.
V Mexiku šalvěj využívají šamani k dosažení změněného stavu vědomí během uzdravujících rituálů. Šalvěj obsahuje látku thujon, která je omamná. Proto je kouř šalvěje někdy také využíván k podpoře intuice při rituálech nebo ceremoniích.
Pomocí kouře ze šalvěje je možné i „čistit“ předměty - tím se myslí je ochudit o negativní energii nebo o traumata, která si nesou. Čistí se tak věci darované, zděděné nebo čerstvě zakoupené. Čistit se však at the end of the day může vše. Hlavním úkolem je vyvolat pocit vnitřního míru a odpoutání.
Podle mě snad každá domácnost má spojenou nějakou nemoc s léčbou pomocí šalvěje. U nás to je pleť. Když jsem měla období špatné pleti, babička mi hned podala sušené šalvějové lístky s větou: „To je dobrý na ksicht.“
Obecně je šalvěj dobrá na bolest v krku, lupy, vysoký cholesterol, spánek a stres.
Velkým benefitem u šalvěje jsou její dezinfekční a antibakteriální účinky. Vědci vysledovali, že šalvěj dokáže vyčistit až 94 procent bakterií, které jsou v prostoru ve vzduchu, a tak ho dezinfikovat. Když se šalvěj spaluje, uvolňuje záporné ionty, což je spojeno s pozitivním naladěním mysli.
Část šalvěje, která se nejvíce používá, jsou rozhodně listy. Původní obyvatelé Ameriky však byli vášnivými fanoušky čaje o páté z kořene šalvěje.
NEBEZPEČÍ při konzumaci šalvěje hrozí těhotným a kojícím ženám, právě kvůli látce thujon. Obecně nadměrné používání šalvěje se považuje za nebezpečné. Jak se říká - všeho s mírou.
Warning: Šalvěj je někdy považována za neekologický produkt, proto prosím dbej na výběr a vol si šalvěj, která je z lokálních obchodů nebo domácky vyrobena. Peace and love!
Zdroje: healthline.com, ictinc.ca, ceskatelevize.cz, vogue.com, nccih.nih.gov, kniha - Posvátné byliny od Opal Streisand