Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @filip.neruda

Filip Neruda: Pořád bych chtěl lidem ukazovat, že politika je téma,
o kterým se i my mladí můžeme bavit

S Filipem jsem si povídala o tom, jak by povzbudil mladé lidi k zájmu o politiku. Co ho vedlo k dobrovolnické činnosti, za jaké momenty během kampaně je vděčný a jak zvládá nápor tolika fanynek?

Vzbudila u tebe kandidatura tvojí mamky větší zájem o politiku? A projevilo se to i jinak než dobrovolnickou činností?

Určitě to vzbudilo větší zájem. Už dlouhodobě sleduju politiku, protože mě rodiče odmala vedou k zájmu o to, co se kolem mě děje. Trošku přemýšlím, že bych to někdy v budoucnu vyzkoušel, ale je to ještě daleko. 

Máš nějaký nápad, jak povzbudit i ostatní mladé lidi, kteří neměli šanci být takhle blízko politickému dění, aby se i u nich projevil přirozený zájem o politickou scénu?

Myslím si, že se to docela změnilo. Více mladých lidí se začalo zajímat o politiku, ale pořád je tady nějaký procento těch, kteří říkají, že je to nezajímá. Vysvětlil bych jim to tak, že politika je zajímavý téma, o kterém se můžeme všichni bavit. 

Jaká politická témata tě zajímají nejvíce? 

Určitě jsou to témata LGBTI+, dále rozdíly v regionech a také tresty za znásilnění. 

Boj proti suchu i odpovídající tresty za znásilnění. Tohle jsou témata, která zajímají mladé v politice

@eevelka

V čem si myslíš, že tě prezidentská kampaň tvé mamky změnila? Co ti dala a co ti naopak vzala?

Myslím, že jsem se docela dobře naučil pochopit a respektovat, že lidi mají i jiný názor. Vzala mi asi trošku soukromí.

Stalo se během kampaně něco, co tě zaskočilo?

Byly tu dvě věci, který mě zaskočily. První byla zpráva, kdy mi pod video napsali, že doufají v to, že mi mamka umře. To jsem si řekl, že to je moc, a chtěl jsem s tím jít ven a ukázat lidem, že to nechci tolerovat a že to není normální. Druhý byl dopis, který nám nedávno přišel do schránky, kde bylo napsáno, že mamce rozbijou zuby baseballovou pálkou. To mě taky dost zaskočilo, nemyslím si, že je to v pohodě. 

Vzpomeneš si na momenty, za které jsi vděčný, že ti kampaň dala?

Určitě! Jak jsem jezdil s mamkou po regionech, tak jsem poznal spoustu nových míst a super lidi. Měl jsem možnost poznat přes 500 dobrovolníků, to bylo krásný. I když byli názorově jiní, mamka je dokázala spojit, aby se shodli.

Spravuješ si Instagram a TikTok kompletně sám, nebo ti s tím někdo pomáhá?

TikTok si dělám úplně sám. Mám ho pro odpočinek, takže tam dávám různý blbůstky, co mě napadnou. Instagram mám spíš seriózní. Řeším tam politiku a většinu konzultuju, zda je to vhodný přidat, nebo ne. Ale texty si píšu sám, myslím si, že je důležitý, aby byl člověk na sociálních sítích autentickej.

Co tě vedlo k takové angažovanosti v kampani, jaký byl prvotní impulz?

Mě to napadlo hlavně díky tomu, že jsem to tady ještě neviděl. Neviděl jsem žádné dítě, které by podporovalo rodiče v kandidatuře na jakýkoliv post. To byl asi jeden z důvodů. A taky to, že mamka mě podporuje celý život v tom, co dělám. Tak jsem jí to chtěl trošku vrátit. 

Aktuálně máš na Instagramu přes 50 tisíc sledujících. Uvažuješ nad tím, co uděláš s tak velkou platformou?

Pořád bych chtěl lidem, zejména mladým, protože to jsou převážně moji followeři, ukazovat, že politika je opravdu téma, o kterým se i my mladí můžeme bavit. Je hrozně důležitý se o to zajímat. Také bych chtěl šířit pozitivní vibe, jelikož si myslím, že v českým internetovým prostředí to dost chybí. Trošku bych jel i lifestyle. 

Jak zvládáš tolik fanynek? Oslovují tě i na ulici a zvou na rande?

Na ulici mě fanynky na rande nezvou, spíš mě osloví, že nám fandily a chtějí fotku. Ale myslím si, že je hrozně důležitý zůstat nohama na zemi a hlídat si, aby to člověku nestouplo do hlavy. Já jsem furt ten stejnej kluk, který tady byl před rokem. 

Co bys vzkázal našim FOMO čtenářům?

Respektujte lidi, kteří mají jiný názor.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.