Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Boj proti suchu i odpovídající tresty za znásilnění. Tohle jsou témata, která zajímají mladé v politice

Web Volby pro mladé přišel s analýzou témat, která mladou generaci zajímají v politice ze všeho nejvíce. Která to jsou a do jaké míry se jimi zabývají současné politické strany?

Politické dění v zemi byl měl sledovat každý český občan. Ideálně by se do něj měl i aktivně zapojovat. Občas to ale může být, a to především pro mladou generaci, obtížné, protože tradiční politické strany u nás nedávají patřičný důraz na témata, která mladé zajímají, a politika pro ně tak může vypadat nudně a nezáživně. I proto najdeme na dnešní politické scéně v Česku především zástupce věkových kategorií našich rodičů. To by se ale mělo změnit. Strany by se měly více zaměřit na témata, která jsou pro nás mladé důležitá. Politika je totiž cool a koneckonců se jedná především o naši budoucnost! Na čem nám tedy nejvíce záleží? Pojďme se podívat na analýzu, se kterou přišel web volbypromlade.cz.

Vlastní bydlení

Při pokračující bytové krizi a vysokých cenách nemovitostí je právě vlastní bydlení ve středu zájmu mladých lidí. Současná vládní koalice nicméně přichází s vlastními návrhy na řešení této otázky a politické strany se jí aktivně zabývají.

Pracovní flexibilita pro rodiče

Flexibilita v pracovních úvazcích pro mladé rodiče je stoupajícím trendem nejen napříč Evropou, české politické strany se jím proto náležitě zabývají. Návrh vládního zákona, který má zavést institut sdíleného místa, kde by se o jednu pozici dělilo více pracovníků s kratším úvazkem, podpořily všechny strany Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Odpovídající tresty za znásilnění

Sexuální obtěžování a znásilnění představují trestné činy, které nejsou v České republice dostatečně potírány. Jedním z hlavních témat mladých je tak zavedení takových trestů, které by závažnosti znásilnění odpovídaly. Žádná ze současných politických stran se bohužel tímto nezabývá nebo si neví rady, jak k tématu přistupovat.

Nižší daňová zátěž

Téma daní je pro politické strany jedním z hlavních pilířů programu. V parlamentním hlasování se o něj vedou ostré boje, a to i v rámci vládní koalice, která se na společném postupu ohledně daňového balíčku jen těsně shodla. I přesto se ale jedná o jedno z hot témat pro mladé lidi, kteří do světa placení daní po dokončení studia vstupují.

Boj proti suchu

Se zhoršující se klimatickou krizí zažívá spousta mladých tzv. eco-anxiety, a tak není divu, že i boj proti suchu je pro mladé voliče důležitým tématem. V současné politické reprezentaci panuje v tomto ohledu shoda, podle nového zákonu by měly být například zřízeny komise pro sucho, které by měly v případě sucha rozhodovat o opatřeních podobným způsobem, jako je tomu při povodních.

Kvalitní systém vzdělávání pro učitele

Další téma, které má vliv na životy mladých lidí, je systém vzdělávání pro učitele. V současné době se mu nedostává v rámci politických programů dostatečné pozornosti, na stole Poslanecké sněmovny ale leží návrh zákona, který by pro učitele zavedl volno pro vlastní vzdělávání nebo tvůrčí činnost v délce 5 až 12 měsíců jedenkrát za 10 let.

Stejné pracovní podmínky a platy pro muže i ženy

Rovné pracovní příležitosti a finanční ohodnocení pro muže i ženy je téma, které je také v centru zájmu mladých lidí. Napříč současným politickým spektrem panuje ohledně tohoto tématu shoda, pro návrh zákona, který má usnadnit především zaměstnávání žen na rodičovské dovolené, hlasovali poslanci všech politických stran.

Péče o duševní zdraví

Péče o mental health je nedílnou součástí životů mladých a vládní návrh zákona, který by především legislativně vymezil centra duševního zdraví, podpořily téměř všechny politické strany, s výjimkou Pirátské strany, která sice téma považuje za důležité, současný návrh řešení je ale podle ní problematický.

Pokud nevíš, která politická strana na současné české scéně je tvým názorům nejblíže, můžeš si vyzkoušet volební kalkulačku, kterou pro tebe web Volby pro mladé připravil.

+

Jan Houška a Evel Beníšková

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.