Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Shrnujeme, co se teď děje na Slovensku po atentátu na Fica

Prezidentka Čaputová a její nástupce Pellegrini vyzvali politické lídry ke společné schůzce, aby uklidnili situaci v zemi. Ta se ale nakonec konat nebude. Fico je stabilizovaný a jeho stav se zlepšuje, zůstává ale vážný.

Zdravotní stav premiéra se zlepšuje

Stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl minulý týden několikrát postřelen, je stabilizovaný, uvedla Fakultní nemocnice v Banské Bystrici. Přestože Fico komunikuje, ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková upozornila na to, že jeho stav zůstává i nadále vážný, a že ho čeká po dvou náročných operacích dlouhá rekonvalescence.

K útoku došlo minulou středu na náměstí ve slovenské Handlové poté, co se Fico zdravil s veřejností po výjezdním zasedání vlády. Premiér následně prodělal po útoku pětihodinovou operaci a v pátek další zákrok, při kterém mu lékaři a lékařky odebrali odumřelou tkáň ze střelných zranění.

O útoku na Fica jsme aktuálně psali tady👇

Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili. Co zatím o útoku víme?

@eevelka

Útočil starší muž, policie pracuje i s verzí více útočníku

Útočníkem byl podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista, kterého policie ihned po útoku zadržela. Soud ho následně poslal do vazby, kde nyní čelí obvinění z pokusu o vraždu, za což mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Podle slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka se nacházel na výjezdním zasedání vlády už dříve, například v Trnavě nebo v Galantě. „Asi čekal na příležitost,“ uvedl Kaliňák.

Slovenské bezpečnostní složky nicméně pracují i s verzí, že dotyčný nejednal sám. Podle ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a náměstka tajné služby SIS Pavola Gašpara může být útok součástí širšího spiknutí. Útočník měl totiž krátce po útoku vymazanou historii na sociálních sítích, což může podle úřadů svědčit o možných komplicích. Policie proto zvýšila bezpečnostní opatření na místech s vysokým pohybem lidí, jako jsou například sídla médií nebo budovy nemocnic.

Čaputová neúspěšně navrhla setkání lídrů

Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini navrhli ve dnech po útoku setkání politických lídrů, a to jak vládních, tak opozičních, a to s cílem uklidnit situaci v zemi. Schůzka se ale nakonec neuskuteční – původně se měla konat v úterý, Čaputová ji ale v pondělí zrušila, jelikož se k ní vládní strany do té doby nevyjádřily.

Fica začíná postupně zastupovat Kaliňák

Premiérův stav je vážný a zřejmě se bude léčit ještě týdny. Je tedy nejpravděpodobnější, že ho dočasně nahradí ministr obrany Robert Kaliňák. Ten už nyní vystupuje jako lídr vlády, pravidelně Fica v nemocnici navštěvuje a ve středu poprvé povede i jednání kabinetu.

Zdroj: Zuzana Gogova/Getty Images

Muž jde za schvalování atentátu do vězení

Soud v Banské Bystrici v neděli v tzv. superrychlém řízení poslal na tři měsíce do vězení člověka, který na internetu schvaloval atentát na Fica. Informoval o tom generální prokurátor Slovenska Maroš Žilinka.

Zdroj: ČTK