Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Sean Gallup/Getty Images

Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili. Co zatím o útoku víme?

Předseda slovenské vlády Robert Fico je po útoku ve vážném stavu. V Banské Bystrici podstoupí operaci, další hodiny podle jeho mluvčí rozhodnou.

❗️Článek postupně aktualizujeme

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu odpoledne postřelil zatím neznámý útočník. Stalo se tak, když po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Pravděpodobného útočníka policisté zadrželi, píše Denník N. Ministerského předsedu následně převezli vrtulníkem do nemocnice v Banské Bystrici, jeho stav je údajně vážný. Podle zdrojů Denníku N není v ohrožení života, podle úřadu vlády jsou jeho zranění život ohrožující.

Slovenská prezidentka na tiskové konferenci před 17:00 uvedla, že se jedná nejen o útok na člověka, ale také na demokracii. Podle ní je násilný čin výsledkem nenávistné rétoriky, která v zemi panuje. Uvedla, že je v tuto chvíli nejdůležitější, aby se Fico co nejdříve uzdravil.

Útočník jej měl postřelit do břicha a ruky

Při setkání Fica s lidmi mělo padnout několik výstřelů. Premiér padl k zemi a jeho ochranka ho následně zvedla, naložila do vozidla a odvezla.Hovoří se o atentátu na premiéra, podle Aktualit útočník Fica postřelil do břicha a do ruky. Slovenská média se zatím liší v informacích o útočníkovi. Shodují se jen v tom, že jde o muže. Na místě jej zadržela policie, jeho motiv zatím neznáme.

Zasedání slovenského parlamentu bylo z důvodu útoku na Fica přerušeno na neurčito. Rozjednán byl zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Slovenská opozice proto zrušila demonstraci, která se měla konat v podvečer právě na podporu veřejnoprávních médií.

Vládní politici obviňují z útoku média

Lídr slovenské opozice Michal Šimečka během tiskové konference oznámil, že bude na neurčito přerušena opoziční politická aktivita. Obyvatelstvo i další politiky a političky vyzval ke zdrženlivosti. Slovenský politik a bývalý kandidát na prezidenta Andrej Danko naopak obvinil ze střelby na Roberta Fica novinářstvo. To z Denníku N označil za „odporná prasata“.

Útok na Fica odsoudila řada českých politiků a političek, včetně premiéra Petra Fialy, prezidenta Petra Pavla nebo opozičního představitele Andreje Babiše. Šok nad incidentem vyjádřili také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, předseda Evropské rady Charles Michel nebo polský premiér Donald Tusk.

Zdroje: ČTK, TV Joj, Denník N, Deník N

Aktuální informace k útoku na Roberta Fica přinášíme ve vlákně na našem Twitteru: