Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

FBI prohledala Trumpovu rezidenci. Proč a jaké to pro něj může mít následky?

Zdroje blízké vyšetřování i bývalému prezidentovi USA Trumpovi uvedly, že věc se týká údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu včetně utajovaných materiálů.

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali v pondělí 8. srpna rezidenci Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. Jde o zákrok provedený v rámci vyšetřování údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu, a to včetně některých utajovaných materiálů. Jedná se o první tolik významné povolení k prohlídce rezidence bývalého prezidenta v americké historii.

Zdroj: Profimedia

Žádný prezident v historii Spojených států totiž ani nečelil tak signifikantnímu vyšetřování jako právě Donald Trump, který se chce v roce 2024 opět ucházet o prezidentský mandát. Jím se mimo zmíněnou FBI zabývá také speciální parlamentní komise, která ho vyšetřuje kvůli možnému zapojení do událostí 6. ledna 2021, kdy Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu a na 2 hodiny ho obsadili.

O co se jednalo?👇

Comeback Donalda Trumpa

@eevelka

Podobně jako při událostech 6. ledna se i současné vyšetřování FBI týká chování Donalda Trumpa v době, kdy měl po prohraných volbách opustit Bílý dům. Trump tehdy svou porážku neuznal a začal šířit lži o tom, že volby byly zmanipulované ve prospěch současného prezidenta Joe Bidena. FBI se momentálně zabývá Trumpovým zacházením s takzvanými prezidentskými záznamy, dokumenty, které měl povinnost předat Národnímu archivu USA.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své e-maily i pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady včetně FBI tvrdí, že Trump velkou část takových dokumentů nelegálně zničil a jen některé slepil dohromady. Trump už dříve tyto informace označil za fake news.

Zdroj: Profimedia

Vyšetřování FBI představuje pro Donalda Trumpa, který chce za dva roky kandidovat na prezidenta, stále větší veřejné ohrožení. FBI se totiž zajímala také o jeho blízké poradce i vysoce postavené úředníky jeho administrativy. Spolu s vyšetřováním událostí 6. ledna a například obviněním ze sexuálního zneužívání je šetření FBI další ranou pro Trumpovu veřejnou image, která mu nadcházející volby může výrazně rozhodnout.