Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Do nové sezóny F1 zbývá 14 dní

Loňská sezóna F1 měla dramatický závěr a nás už za 2 týdny čeká začátek té nové. Co se za tu dobu událo a na co se můžeme letos těšit?

Velká cena Abu Dhabi, prosinec 2021

V průběhu sezóny 2021 probíhal nejostřejší souboj mezi Maxem Verstappenem, pilotem Red Bullu, a Lewisem Hamiltonem, pilotem Mercedesu. Bodový rozdíl mezi oběma piloty se pohyboval v řádu jednotek a o to víc byl očekáván finální a rozhodující závod sezóny – Velká cena Abu Dhabi. Byla sice plná kontroverzí a pochybných kroků, ale co se zábavy a racingu týče, nechybělo jí snad vůbec nic. V posledním kole celého závodu předjel Max Verstappen Lewise Hamiltona, a stal se tak šampionem F1. Pokud si chceš zrekapitulovat tuhle podívanou, mrkni na článek.👇

F1 update: Velká cena Abu Dhabi

by @eevelka

Přestupy jezdců

V posledních pár měsících došlo k podpisu několika smluv – někdo do stáje přišel, někdo jiný zase odešel. Na koho se tedy můžeme v nadcházející sezóně těšit?

Zdroj: Marca @F1
  • Z týmu Alpha Romeo odešli oba dosavadní jezdci – Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi.
  • Valtteri Bottas odchází z Mercedesu a v letošní sezóně bude jezdit právě za Alpha Romeo, po jeho boku se objeví dosavadní jezdec F2 Kuan-jü Čou.
  • Z Williamsu odešel George Russell, který nahradí Bottase v Mercedesu, a bude tak závodit po boku týmového parťáka Lewise Hamiltona.
  • Ve Williamsu nahradí Russella znovu příchozí Alexander Albon, bývalý jezdec Red Bullu.

Před pár dny bylo navíc oznámeno, že Max Verstappen prodloužil smlouvu s Red Bullem o dalších pět let, a bude tak za tento tým jezdit až do roku 2028.

  • Tým Haas 5. března oznámil, že vypovídá v kontextu ruské agrese na Ukrajině smlouvu s ruským jezdcem Nikitou Mazepinem.

Modely formulí na S2022

V sezóně 2022 nás čeká změna technických pravidel, čímž odstartuje nová éra F1. Jednotlivé týmy pracovaly už v průběhu minulé sezóny na nových strojích, nicméně až v prvním letošním závodě se opravdu dozvíme, kdo šel tím správným směrem a kdo naopak šlápl vedle. Mezi hlavní změny patří přechod na osmnáctipalcová kola, povolení přísavného efektu formulí a změna paliva. Nejen tyhle změny vedly k vytvoření těžší, delší a vizuálně zajímavější formule. Check it out!👇

Sezóna 2022

Nová sezóna začíná už za 2 týdny a v průběhu roku se pojede 22 závodů! Už v neděli 20. března se dočkáme toho prvního. Závodit se bude v Bahrajnu a samotné akci bude samozřejmě předcházet practice a kvalifikace.

  • F1 ukončila v kontextu ruské invaze na Ukrajinu smlouvu s Velkou cenou Ruska, závod se tak v Rusku nepojede.

Drive to Survive

Všechno drama, zákulisní dění a napjaté vztahy mezi jezdci samotnými je každý rok zdokumentováno v seriálu Drive To Survive, který je dostupný na Netflixu. Pro fanouška formulí ideální! Podrobněji se dozvíš, jak vlastně celé formule fungují, kdo a co za nimi stojí a jaké strasti s sebou přináší. Čtvrtá sezóna shrnující loňský šampionát startuje v pátek 11. března.

Kde F1 sledovat?

  • Skylink: Na kanálu Sport 1 a Sport 2 jsou vysílány všechny GP, přičemž první dva závody letošní sezóny mohou sledovat fanoušci F1 zdarma.
  • F1 TV Pro: Personalizované sledování F1.