Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @f1

F1 update:
Velká cena Abu Dhabi

Jak probíhal finální závod šampionátu plný kontroverze a kdo nakonec získal titul?

Kvalifikace (sobota, 11. prosince)

Max Verstappen (Redbull) první, za ním Lewis Hamilton za Mercedes, třetí pozici získal Lando Norris za McLaren.

Max se kvalifikoval na měkké sadě pneumatik, díky čemuž měl výhodu v kvalifikaci.

Lewis se kvalifikoval na střední sadě pneumatik, což mu naopak poskytlo výhodu do začátku závodu.

Yuki Tsunoda (AlphaTauri) se umístil na osmém místě. 🙌

Závod (neděle, 12. prosince)

* Po vydařeném startu se dostal Lewis Hamilton před Maxe do popředí, ten ho ale už v šesté zatáčce dokázal předjet a Lewis využil únikového prostoru k navrácení se na trať. Díky tomu se dostal zpět do vedení a stewards usoudili, že Lewis nemusí první příčku Maxovi vracet.👀

Hamilton svůj náskok stále natahuje, na třetí pozici je v tu chvíli Maxův týmový kolega Sergio Perez (Redbull).

* Maxovy pneumatiky moc nezvládají a on tak musí do pitu, po pár kolech ho Lewis následuje a na první místo se dostává Sergio. Za ním je v pořadí další Lewis a třetí Max.

* Ve 20. kolem už Lewis dojíždí Pereze, který má za úkol pilota Mercedesu co nejvíce zdržet, a to se mu daří neuvěřitelně. Lewisovi se povede Sergia předjet, ale ten si po chvíli bere první místo zpět a nadále Lewise zdržuje. Nakonec Hamilton Pereze přece jen předjíždí, ale jeho náskok na Verstappena se díky Perezovi o 5 sekund zkrátil. 👊 #teamwork

* Ve 27. kole má problémy s brzdovým systémem Kimi Raikkonen (AlfaRomeo), pro něhož je tento závod posledním v kariéře. Nakonec je nucen odstoupit. Kimi, děkujem! 👏

Ze závodu odstupuje i George Russell (Williams), kterému vynechávala pohonná jednotka.

Antonio Giovinazzi (AlfaRomeo) boural, a tak byl zahájen virtual safety car. Redbull se rozhodl pitovat a Max vyměnil svou nejtvrdší sadu pneumatik za novou. To vše s minimální časovou ztrátou. Mercedes se rozhodl podruhé nepitovat.

Virtual safety car končí a závod je obnoven. Lewis je první, Max téměř 17s za ním a mezeru pomalu zkracuje. Do konce závodu zbývá 10 kol a Lewisovo náskok je na třinácti sekundách.

* V 53. kole, 5 kol před cílem, bourá Nicholas Latifi (Williams) a na trať vyjíždí safety car. To znamená, že všichni závodníci musí zpomalit, nepředjíždět a držet se za safety carem. V tu chvíli se Redbull rozhodl pitovat, doufal totiž, že závod ještě stihne být obnoven. Mercedes naopak věřil v ukončení závodu za safety carem.

* Perez je v pitu a nakonec odstupuje ze závodu.

* Je rozhodnuto, že se nesmí předjíždět ani na své původní pozice, a tak dělí Lewise a Maxe 5 jezdců. Do konce závodu zbývá jedno kolo.

* Vedení závodu rozhodlo o tom, že zmíněných 5 formulí má předjet safety car, za kterým teď zůstávají Lewis s Maxem vedle sebe. 🤯 Rozhodně něco, co Mercedes nečekal.

* Závod je na poslední kolo obnoven a začíná rozhodujících minuta a půl, ve které má Verstappen výhodu díky čerstvým pneumatikám. V 5. zatáčce se už Max pokouší Lewise předjet a to se mu daří. Hamilton se ještě snaží získat první místo zpět, ale marně.

* MAX VERSTAPPEN DOJÍŽDÍ DO CÍLE A STÁVÁ SE ŠAMPIONEM F1.🚀

* Finální pořadí:

  1. Max Verstappen (Redbull)
  2. Lewis Hamilton (Mercedes)
  3. Carlos Sainz (Ferrari)

* Fastest lap: Max Verstappen

Už teď je jasné, že celý závod bude mít dohru. Objevilo se v něm spoustu kontroverzí (Lewis na první příčku přes únikovou zónu, like whaaaat) a nespokojený byl v jeho průběhu jak Redbull, tak Mercedes (obviously, vedení závodu s ním v posledním kole slušně vyběhlo). 🤠

Můžeme jen napjatě čekat, jak se v dalších dnech celá problematika vyřeší.

For now: Max is the champion. 🚀