Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dop*dele! Proč je nadávání fajn pro naši psychiku

Občas si zanadávat nám pomůže poprat se s negativními emocemi, a je jedno, jestli si ukopneš malíček o nohu stolu nebo tě někdo naštve. Zaklít si je zkrátka uvolňující a podle studií i fajn pro naši psychiku.

Nedávná studie opět prokázala, že nadávání je velmi důležitým prostředkem k uvolnění emocí. Vědci z Velké Británie analyzovali nejnovější výzkumy účinků nadávek a dospěli k závěru, že nadávání má mnohem větší přínos, než se dříve myslelo.

Analýza zjistila, že nadávání může mít řadu fyziologických, kognitivních, emocionálních a bolest zmírňujících účinků. Výzkumníci zjistili, že i když je nadávání negativní, třeba když nadáváme ze vzteku, slouží jako důležitá forma uvolnění emocí a zvládání stresu.

Nepochopení i lepší psychika. Příběhy mladých, kteří abstinují

by @yanhoechka

Mnohem zajímavější je ale další zjištění, které se týká takzvaného „společenského nadávání“. Výzkumníci zjistili, že občasné nadávání pro nic za nic může pomoci v určitých situacích, protože člověk pak působí silněji a přesvědčivěji. Nadávky navíc mají zvyšovat míru sounáležitosti mezi přáteli. Pokud si tak občas s kámošema ze srandy zanadáváš, je to vlastně sbližování.

Z psychologického hlediska se zase potvrdilo, že nadávky zvyšují naši pozornost a paměť a zároveň snižují bolest a zlepšují naši výdrž. Takže až si příště ukopneš malíček, křič z plna hrdla.

Má tvůj body count vliv na tvé psychické zdraví?

by @yanhoechka

„Nadávky mohou mít skutečně uvolňující účinek ve chvílích, kdy se cítíme frustrovaní. Sprostá slova mohou mít okamžitý uklidňující účinek na těžké negativní emoce, které můžeme prožívat,“ řekl psycholog Raffaello Antonino ze společnosti Therapy Central.

Mimochodem podle studie z roku 2015 jsou nadávky dokonce spojené s inteligencí. Neznamená to, že když mluvíš jako dlaždič, tak jsi génius, ale nadávky jsou spojeny s větší slovní zásobou. Čím víc nadáváš, tím lepší máš slovní zásobu. Aspoň něco, ne?

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.