Při sledování Don't Look Up se u mě střídaly záchvaty smíchu a úzkosti z možného zániku planety. Máme technologie schopné zvrátit podobnou situaci, nebo tady všichni umřeme?
Don't Look Up viděl v posledních týdnech snad úplně každý. Černá komedie od Netflixu v čele s Leonardem DiCapriem a Jennifer Lawrence s velkou dávkou sebereflexe popisuje současný stav společnosti a divákovi představuje jasnou vizi toho, jak by se lidstvo nejspíše zachovalo v případě možného konce světa. Taky ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby měl Leonardo konečně stejně starou přítelkyni a rodinu, ale o tom až jindy...
Hlavním motivem filmu je blížící se kometa, která má zničit veškerý život na Zemi. Část populace z toho šílí, další část to nebere vážně a najdou se i tací, kteří celé hrozbě nevěří, i přestože existují jasné důkazy. Podle tvůrců je celý film analogií ke globálnímu oteplování, ze kterého si lidstvo stále nic nedělá.
Navzdory tomu, že patřím k lidem, kteří často nadávají na společnost a sem tam s humorem prohlásí, že by si lidstvo zasloužilo vyhubení, ve mně Don't Look Up vyvolalo úzkostlivé otázky. Existuje systém planetární obrany? Dokážeme sestřelit letící asteroid? Dá se ochočit bronteroc?
No, pravda je taková, že planetární obrana je teprve na začátku a Země není před tělesy z vesmíru nijak chráněna. V současné době se dá říci, že má planetární obrana dvě fáze. Úkolem první fáze je odhalit co nejvíce vesmírných těles a následně je pozorně sledovat tak, aby bylo možné vypočítat trajektorii jejich letu.
Podle záznamů NASA aktuálně existuje v relativní blízkosti Země přes 27 tisíc asteroidů, přičemž zhruba polovina z nich je větší než 140 metrů, což už je velikost, která budí obavy. Ano, v blízkosti Země lítá zhruba 10 tisíc těles, které mohou být potenciálně nebezpečné.
V případě Don't Look Up se nejednalo o asteroid, ale o kometu, což je ta horší varianta. Komety totiž cestují z obrovské dálky, a tak jsou špatně pozorovatelné.
"Ve filmu se jednalo o kometu, která pochází z vnější části sluneční soustavy. Tyto objekty se skutečně směrem k Zemi pohybují neuvěřitelnou rychlostí. Mohou být velmi velké," řekla astronomka Amy Weinzer, která se na filmu podílela.
NASA na podzim minulého roku zahájila svou první misi v rámci planetární obrany s názvem DART (z anglického Double Asteroid Redirection Test). Raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX patřící Elonu Muskovi 24. listopadu vynesla do vesmíru sondu, která na podzim příštího roku dorazí k systému dvojplanetky Didymos.
Přímým cílem je malý měsíc Dimorphos, který kolem 780 metrů velkého Didymosu obíhá. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl podle expertů pozměnit oblety menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů a tím i ovlivnit trajektorii dvojplanetky. Není ale jasné, jestli se to podaří.
Studovat účinky mise DART bude také mise Hera, kterou by Evropská kosmická agentura (ESA) měla odstartovat v roce 2023 nebo 2024. Součástí bude vyslání dvou malých satelitů, které budou asteroidy všestranně zkoumat. Na přípravě jednoho z nich (satelit APEX) se vedle švédských, finských a německých partnerů podílejí i vědci z Česka, informuje ČTK.
Nejznámějším asteroidem, který kdy dopadl na naši modrou planetu, byl před více než 66 miliony lety ten, jež může za vymření dinosaurů. Asteroid Chicxulub měl v průměru zhruba 10 až 15 kilometrů a dopadl do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu.
Teď si určitě říkáte, že 66 milionů let je strašně dlouhý časový úsek a od té doby se vlastně nic nestalo. No, není to pravda. 30. června 1908 došlo v prostoru centrální Sibiře k výbuchu meteoritu o rozměrech 50 až 190 metrů. Meteorit explodoval zhruba ve výšce 10 kilometrů. Exploze byla tak silná, že v oblasti o 2150 km² vyvrátila a přelámala víc než 80 milionů stromů. Lidé v blízkých oblastech utrpěli popáleniny kůže, které se prý jen obtížně a dlouho hojily. Zmizela většina sobích stád i s hlídacími psy. Síla výbuchu je odhadována na 10 až 30 megatun, což je 2000krát víc, než měla atomová bomba svržená na Hirošimu.
5. února 2013 zase nad Ruskem zazářil Čeljabinský meteor. Těleso o rozměrech 15 až 17 metrů a hmotnosti zhruba 10 tisíc tun vlétlo do atmosféry rychlostí až 44krát vyšší, než je rychlost zvuku. Meteor ve výšce zhruba 40 kilometrů explodoval a následná tlaková vlna vyrazila okna tisíců domů ve vzdálenosti až 100 kilometrů. Tisíce lidí utrpěly zranění, nejčastěji od padajících střepů.
A co tedy napsat na závěr? Vesmír je nebezpečným místem, Bruce Willis nás před armageddonem nezachrání a bronteroca si adoptovat nemůžete. Jo a v úterý 18. ledna proletí v těsné blízkosti Země asteroid o průměru zhruba jeden kilometr. V těsné blízkosti podle astronomů znamená ve vzdálenosti 1,98 milionu kilometrů. K zemi hleď!