Dokumentární filmy vyprávějí důležité a často neznámé příběhy. Jsou spojením informací, inspirace a zábavy. Tady je výběr těch nejzajímavějších z oblasti historie a politiky.
Filmová zpracování reálných událostí jsou častokrát výborným shrnutím složitých situací. Spojením příjemného s užitečným. Když budeš mít náladu, vyměň dvě hoďky sledování reality show za dvě hodiny vzdělávání se. Nahlédni do politických událostí, jako jsou volby, revoluce a povstání, či historických momentů v dějinách lidstva, teroristických útoků a válek. Mnohé z těchto dokumentů jsou pro silnější žaludky, ale vybrala jsem i takové, které jsou motivujícími příběhy osobností.
RBG je americký dokumentární film z roku 2018 zaměřující se na život a kariéru Ruth Bader Ginsburgové, druhé soudkyně Nejvyššího soudu Spojených států. Do funkce byla jmenována v roce 1993 prezidentem Billem Clintonem. Byla průkopnicí za rovnost pohlaví v USA a bojovala proti sexismu.
Americko-britský dokumentární film z roku 2021 vypráví o atentátu na Johna F. Kennedyho. Film je založený na knize Destiny Betrayed: JFK, Cuba, and the Garrison Case od Jamese DiEugenia a na nově odtajněných důkazech případu.
Film 13th je pojmenován po třináctém dodatku ústavy Spojených států amerických, kterým se v roce 1865 zrušilo otroctví a nedobrovolné nevolnictví. Vypráví především o těžkostech Afroameričanů – zbavení volebního práva, lynčování nebo masovém věznění. Také diskutuje o tom, kolik peněz vydělávají korporace z takových uvěznění.
Dokumentem provádí přeživší teroristického útoku, který proběhl roku 2008 na hotelu v Bombaji. Dva z teroristů vstoupili do hotelu a během čtyřdenního obléhání zabili nejméně 31 lidí. Pod centrální kupolí hotelu Taj Mahal Palace odpálili bomby a vyvolali masivní požár. Hotel Mumbai je akční film inspirovaný skutečnými událostmi, který získal mnoho ocenění.
I am Greta je dokumentární film z roku 2020 režírovaný Nathanem Grossmanem. Sleduje na vzestupu aktivistku za ochranu klimatu Gretu Thunbergovou, stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem. Můžeme vidět, jak díky jejím podnětům začínají stávky za klima po celém světě. Film vrcholí cestou přes Atlantský oceán, kterou Greta podniká, aby promluvila na summitu OSN.
Turning Point: 9/11 and the War on Terror je americký pětidílný dokument z roku 2021 vytvořený pro Netflix. Popisuje události teroristického útoku, ke kterému došlo 11. září 2001 v New York City. Vypráví také o událostech, které k útoku vedly. Dokumentem provází osobní příběhy lidí, kterým katastrofické události změnily život. Zároveň je zde znázorněno, jak tato událost pozměnila i chod národa.
Po pouhých 93 dnech se to, co začalo jako pokojné studentské demonstrace, proměnilo v násilnou revoluci. Winter on Fire popisuje příběh ukrajinského boje za svobodu z přední linie povstání. Vypráví o nepokojích na Ukrajině v letech 2013 a 2014, kdy studentské demonstrace na podporu evropské integrace přerostly v násilnou revoluci volající po rezignaci prezidenta Viktora F. Janukovyče.
Film sleduje čtyři demokratky, které se v roce 2018 rozhodly kandidovat do Kongresu USA: Alexandrii Ocasio-Cortezovou z New Yorku, Amy Vilelaovou z Nevady, Cori Bushovou z Missouri a Paulu Jean Swearenginovou ze Západní Virginie. Film mapuje jejich kampaně v příslušných demokratických primárkách.
Dokument popisuje příběhy přeživších z teroristických útoků v Paříži v roce 2015. V dokumentu se objevují nejen silné příběhy lidí, které tragédie svedla dohromady, ale i příběhy těch, co ji nepřežili. Situací nás provází i popisy hasičů, policie a představitelů francouzské vlády, kteří museli zasahovat.
Poslední rok je americký dokumentární film z roku 2017, který režíroval Greg Barker. Film je kronikou zahraničně-politického týmu administrativy Baracka Obamy a událostí posledního roku Obamovy vlády.
Účetní z Auschwitzu je kanadský dokumentární film z roku 2018 zkoumající nedávné pokusy postavit bývalé nacisty před soud za válečné zločiny. Gröningův proces odráží nejen pokání jednoho účetního, ale i odpovědnost světa za to, že ty nejhorší lidské hrůzy budou potrestány.
Film vypráví příběh Waad Al-Kateabina života během pěti let povstání v syrském Aleppu. Zamiluje se, vdá se, porodí dceru Samu – a to vše během konfliktu, který každým dnem nabírá na síle. Dokument je míněn jako dopis mladé matky své dceři – Samě. Popisuje, jaké to je žít v oblasti, kde se neustále válčí, jak její tatínek zachraňuje zraněné a jaké je vlastně Aleppo.