Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deník maturanta #9

Maturita, formalita? Možná, ale kolik stresu přináší nám nikdo neřekl! Tahle rubrika ti nedá tipy a pravděpodobně ani motivaci, protože to samy potřebujeme. 😂 Zato tě ale můžeme ujistit, že jestli prožíváš to stejný, nejsi v tom sám/sama! 

Středoškolský život nám už brzo skončí (maturita za dva měsíce what?!), tak jsme se rozhodly, že ty roky strávené na střední zhodnotíme. Vybraly bychom si znovu stejnou školu? Co bychom poradily svému mladšímu já a co se nám líbilo či nelíbilo? Odpovědi najdeš v dnešním článku.💖 Co ty? Jsi spoko se svou střední?

Dneska je to friendly nejen pro maturanty, ale i pro ty, co se rozhodují, kam se vydat po základní škole.

Áďa

Můj zážitek se střední začal už v mých dvanácti, protože jsem šla na osmiletý gympl. Chodila jsem na základku, která byla jen do pětky, a protože jsem se učila ráda, gympl byl ideálním řešením. Jsem z menšího města, moc možností tady nemáme, takže jsem věděla, že bych stejně na žádnou ze středních jít nechtěla. Někdy v prváku mi začínalo docházet, jakým směrem bych chtěla jít, ale protože jsem byla na gymplu, musela jsem se dál učit úplně všechno, a to mě ničilo! Menší shout out karanténě a online výuce za to, že se během ní krásně podvádělo a já prošla z chemie a fyziky!😂 Teď mám naštěstí jen semináře a základní předměty včetně matiky, která mě ničí pořád. Proč mám trávit tolik hodin něčím, o čem vím, že za pár měsíců už nikdy nepoužiju?💀 Myslím, že pokud jsi taky z gymplu, tak tuhle větu hodně feeluješ.

Fun fact: Právě teď píšu článek během hodiny matiky. Možná, kdybych dávala pozor, by to bylo lepší, ale idc.

Pokud už teď víš, co chceš jednou dělat, zvážila bych střední. Pokud nevíš, gympl je ideální, protože se naučíš od všeho něco a máš čas si rozmyslet, co se sebou.😂 Po maturitě se od tebe očekává, že půjdeš na vysokou, protože kromě té maturity nemáš na rozdíl od škol se zaměřením nic. To ale neznamená, že na VŠ musíš, pokud nechceš.

I přes všechny mental breakdowny bych ale na gympl šla znovu.

  • Získáš znalosti ze všeho
  • Skvělá volba, když nevíš, co chceš jednou dělat
  • Kontakty – ve třídě máš často budoucí doktory a právníky😂
  • Lidi mají určitá očekávání, protože si společnost furt myslí, že na gymplu jsou ti chytřejší😂
  • Musíš se učit i to, co tě nezajímá
  • Většinou musíš na VŠ, aby z tebe něco bylo
  • Hodně učení

Elvi

Stejně jako Áďa jsem svůj první "středoškolský" zážitek měla už ve dvanácti letech, kdy jsem šla na osmileté gymnázium. Upřímně ani nevím, jak jsem se tam dostala... prostě za mnou jednoho dne přišla mamka s obálkou, kde stálo, že jsem přijata. 😂 Jít na gympl tak brzo mělo hodně plusů i mínusů. Velký šok pro mě bylo množství učení. Moje základka byla na tak nízké úrovni, že jsem se na gymplu cítila jako Alenka v říši divů. Pamatuju si, jako by to bylo dnes, když jsem byla hned třetí hodinu biologie zkoušená z popisu buňky. Nebyla jsem zvyklá na zkoušení a přírodopis mě nikdy moc nebavil, takže jsem dostala hned 4- a trauma do konce života. 😂 Musím ale vyzdvihnout to, jak mě gympl časem naučil se učit, a to mi dost usnadnilo přestup na obchodku, kde jsem teďka.

Na obchodku jsem se hlásila do prváku. Důvodů na přestup bylo víc. Jedním z nich bylo určitě to, že jsem chtěla mít nějaké zaměření, a ne všeobecný gympl. Druhý důvod byl podnět rodiny – snad každý od nás na obchodce studoval. I když je naše škola všelijaká a nejsem tam na 100 % spokojená, bylo to určitě správné rozhodnutí. Gympl mi hodně usnadnil učení, a tak pro mě střední nebyla zas tak těžká. Samozřejmě tu máme i odborné předměty jako ekonomiku, právo, účetnictví, firemní management atd., ale to je hodně o učitelích.

Obchodka:
  • Máš zaměření
  • Teoreticky hned po maturitě můžeš sehnat fajn práci
  • Naučíš se hodně praktických věcí do života a práce (jak fungují pracovněprávní vztahy, výpočty mezd, jak vyplnit daňové přiznání)
  • Ekonomka je poměrně lehká
  • Účetnictví = zlo
  • Ve třídě budeš mít většinou víc holek než kluků = nekonečný hroty
  • Když se ve čtvrťáku rozmyslíš, že nechceš jít na ekonomicky zaměřenou VŠ, budeš mít učení navíc a zblázníš se z toho
  • Hodně počítání, matiky a vzorečků v ekonomice

Lucka

Podobně jako holky jsem taky na gymplu, ale šestiletém. Hned na začátek ti řeknu, že si tohle rozhodnutí vyčítám dodnes. Na základní škole jsem byla top strop šprt, ale na gymplu přišel reality check. Moje základka nebyla úplně nejlepší a věci jako zkoušení a testy nebyly tak časté, takže přestup byl pro mě hrozný šok. Po roce jsem si zvykla a přestoupila z Béčka do Áčka kvůli seminářům - nikdo mi totiž neřekl, že je to přírodovědně zaměřené :)).

Postupem času moje mentální zdraví a chuť do života mizely. Nejsem studijní typ a učit se na předměty typu matika, chemie a fyzika je pro mě ztráta času. Zlatá karanténa, mám pocit že jen díky ní jsem prošla druhákem a třeťákem a o posledním ročníku se radši nebudu vyjadřovat. Kdybych se nebála přejít jinam, šla bych na uměleckou školu nebo automechanika.

Adél moje pocity ohledně gymplu dobře shrnula. Nevím, na co se můžeš těšit víc – na miliardu lidí na chodbě, záplavu testů, nebo na to, že už se nikdy nevyspíš 8 hodin. Gympl má i pár světlých stránek. Rozhodně je to nejlepší příprava na VŠ (bohužel pokud tam nepůjdeš, je to docela na nic, protože do života fakt nic neumíš). Když se teď koukám zpět a vzpomínám na všechny ty awkward věci, co jsme dělali v primě, na kolik lidí jsem měla crush, na každej výlet do zahraničí a nepohodlné spaní v autobuse, tak mi přijde, že to občas bylo vlastně fajn.

And get ready, to že jsi na prestižním gymnáziu a že jsi budoucnost tohoto národa budeš poslouchat 24/7 :))