Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deník maturanta #16

Maturita, formalita? Možná, ale kolik stresu přináší, to nám nikdo neřekl! Tahle rubrika ti nedá tipy a pravděpodobně ani motivaci, protože tu my samy potřebujeme.😂  Zato tě ale můžeme ujistit, že jestli prožíváš to stejný, nejsi v tom sám/sama! 

Dneska není třeba úvod nějak okecávat, jelikož teď všichni nestíháme, protože maturita! Co se od nás dneska dozvíš?

 • Tipy, jak zvládnout svaťák
 • Last minute tipy
 • Jak probíhají ústní maturity a uklidnění díky naší zkušenosti

Svaťák tips and tricks:

 1. Udělej si plán
 2. Začni dostatečně dopředu – kdybychom něco mohly udělat líp, bylo by to začít se učit dřív😂
 3. Zamysli se, kde a v jaký čas jsi nejvíc produktivní – někdo je ranní ptáče, někdo nejlíp pracuje v noci…
 4. Uč se s kamarádama – některé věci si líp zapamatuješ a nebudeš v tom sám/a
 5. Kromě „šprtání” si opravdu zkoušej 15 minut na dané téma mluvit
 6. Dělej mezi učením pauzy!
 7. Najdi si něco, co tě udrží v psychickým klidu – procházka, film, domácí mazlíček 🐱 whatever!
 8. Nebuď na sebe moc tvrdý/á
 9. Až bude nejhůř, vzpomeň si na to, že až to bude za tebou, čeká tě party, léto a samý dobrý věci!🌊🍻
 10. Neboj se obrátit na učitele – pokud jsi v něčem ztracený/á, měli by ti dát konzultaci
 11. Před zkouškou se pořádně vyspi, žádný učení do dvou do rána

Nejlepší studijní metoda: Active recall

by @_00_3_12

Last minute spása:

Na potítku – velký shout out tomuhle muži!👇

Knihy trochu jinak

Podcast maturitní audioknihy

Jak ústní probíhají?

Přijdeš do třídy, kde bude komise (tvůj třídní, ředitel/ka, přísedící, zkoušející). Vytáhneš si číslo, následně máš 15 minut času, aby ses přípravil/a na tzv. potítku. Mezitím, co se připravuješ, komise akorát někoho zkouší, když skončí, jdeš na řadu ty. 15 minut mluvíš nebo odpovídáš na otázky zkoušejícího.🤓

Naše zkušenost:

Elvi

Konečně můžu říct, že jsem odmaturovala s vyznamenáním! Až na angličtinu, kde jsem si vytáhla přesně to, co jsem nechtěla, ale dala jsem to. Bylo to téma environment, weather and seasons a mluvila jsem jen o ročních obdobích, protože nic jinýho jsem nevěděla. V češtině jsem si sice nevytáhla svýho milovanýho Kafku, ale Obraz Doriana Graye, kterého jsem si taky manifestovala.

Hlavně nezačni panikařit, když řekneš nějakou blbost, učitelé jsou hodní a moc bodů ti nestrhnou. Já například řekla v ekonomice fakt blbost, kterou jsem si na místě vymyslela. Pobavila jsem komisi a stejně mám za 1.

Ráno jsem měla strašný nervy hlavně proto, že jsem šla první. Jakmile ale vejdeš do místnosti, všechen strach z tebe opadne, neboj! Učitelé se tě budou snažit navést a pomoct ti. Stálo mě to opravdu hodně stresu, ale nakonec ten pocit, když ti řeknou, že jsi to dal/a, je k nezaplacení. Já se dokonce rozbrečela, haha.

Gratuluji všem, co už to mají za sebou. Vám, který to čeká, držím palce, určitě to dáte!

Áďa

MÁM TO! AAAAA! Nechci flexit, ale dokonce s vyznamenáním, haha. Pořád teda nějak nepobírám, že už to mám za sebou, ale jsem fakt šťastná. Vytáhla jsem si všechno, co jsem chtěla! Takže ti doporučím jediný – uč se a nepřeskakuj na TikToku manifestační videa.😂 Můžu tě uklidnit, že to ve finále opravdu není takový big deal, spíš se z toho dělá haló. Všichni učitelé nám pomáhali a byli opravdu hodní. Vím, že se stejně budeš stresovat, protože jsem taky měla nervy, ale bude to fakt v pohodě! Je to vlastně obyčejný zkoušení až na to, že máš na sobě hezčí oblečení a před sebou komisi. Ode mě je to dneska všechno, jdu slavit (možná spíš spát).🕺

Lucka

Holkám hrozně zavidím, že už to mají za sebou, mě to čeká až ve čtvrtek. Prvně bych chtěla pogratulovat všem, co to už zvládli, a těm, které to čeká, přeju hodně štěští, protože ho budeme potřebovat! Upřímně jsem zatím víc v klidu, než jsem čekala, ale myslím, že ve středu se stres dostaví. Svaťák jsem se snažila celý využít k učení, i když vetšinou study sessions nebyly moc u učení. 

Hrozně moc se teším, až bude po všem, a já si konečne dám chlazený drink a pořádně se vyspím. Jestli se něčím uklidňuju, tak tím, že to aspoň za 4 okecám a při nejhroším to budu nenápadně tahat k jiné otázce.😂 Takže jestli patříš mezi ty, co jdou až později, tak neboj, jsme v tom spolu. Hlavně se teď se soustřed na sebe! S kámošema to můžeš zapít o víkendu. 

Přejeme hodně štěstí, dáš to!🫶

+
+

Lucie Zicklerová a Adéla Kutilová a Elvíra Hradílková

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.