Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Dění na rusko-ukrajinské hranici a role TikToku

Jaká je situace na východě Evropy, jak na ni odpovídá Západ a co s tím má co dělat TikTok?

Koncem roku 2021 se na hranicích Ruska a Ukrajiny začali shromažďovat ruští vojáci a s nimi i vojenská technika. Západ odpověděl přesunem vlastních vojsk v obavě, že se Kreml rozhodne Ukrajinu napadnout. Situaci navíc objasňuje TikTok. Co se na rusko-ukrajinské hranici děje?

BASIC INFO

  • Napětí mezi Ruskem a Západem je momentálně největší od konce studené války.
  • Situace mezi Ruskem a Ukrajinou eskaluje od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
  • Vladimir Putin požaduje od Západu závazek, že Ukrajina nebude připojena k NATO, a varuje, že pokud nebudou jeho požadavky vyslyšeny, zareaguje vojenskou akcí.
  • USA a NATO považují tyto nároky za nepřijatelné.

Vojáci na hranicích Ukrajiny i v Bělorusku

Rusko dlouhodobě ujišťuje Západ, že invazi na Ukrajinu neplánuje, i přesto ale v posledních týdnech umístilo na rusko-ukrajinskou hranici minimálně 100 tisíc vojáků spolu s armádní technikou. Podle nových satelitních snímků další vojáci přibývají. Alexandr Lukašenko, běloruský diktátor, navíc potvrdil, že ruské vojenské jednotky přichází i do Běloruska. Putin tyto kroky vysvětluje jako připravované vojenské cvičení, nicméně šance, že se cvičení přesune právě na Ukrajinu, jsou stále pravděpodobnější.

Zdroj: Profimedia.cz

Odpověď Západu

Západ si je dobře vědom možného vyústění dlouhotrvajícího konfliktu s Ruskem a varoval, že pokud dojde k obsazení Ukrajiny a zřízení loutkové vlády, bude Rusko čelit minimálně tvrdým ekonomickým sankcím. Španělsko navíc vyslalo do Černého moře válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO. Švédsko, oficiálně neutrální, vyslalo vojáky na ostrov Gotland. Informovalo navíc o zvýšené aktivitě v Baltském moři.

Prezident USA Joe Biden a šéf americké diplomacie Antony Blinken se shodují, že ruský útok na Ukrajinu je v blízké době pravděpodobný. Spojené státy navíc oznámily, že Ukrajině nabídnou vojenskou pomoc ve výši 200 milionů dolarů. Ukrajinu podporují i další země, Velká Británie poskytla Kyjevu vojenský materiál a dle dostupných zdrojů zvažuje dodávky zbraní a munice i česká vláda.

Důsledky možné ruské invaze na Ukrajinu

Napříč světem se ozývají hlasy na podporu Ukrajiny a politici vyzývají k tvrdé reakci v případě ruské invaze. Tu považují za další z kroků Vladimira Putina k upevnění své moci a rozšíření území Ruské federace.

Co se děje v Kazachstánu?

by @eevelka

Před dvěma týdny přitom Rusko vyslalo své vojáky i do Kazachstánu – měli pomoci tamnímu režimu s potlačením celostátního povstání. Pokud budou oba konflikty pro Rusko úspěšné, dostane se Ukrajina i Kazachstán do přímé sféry ruského vlivu. Dá se pak očekávat, že v obou zemích dojde k výraznému omezení jejich suverenity a k instalaci loutkových vlád.

A jakou roli plní TikTok?

O připravovaném vojenském cvičení se toho obecně moc neví. V Rusku je zavedena cenzura a o přesunu vojáků po železnicích k rusko-ukrajinské hranici se téměř neinformuje. Zdroje jsou tak často nepřesné nebo mylné. Nicméně na TikToku se v posledních týdnech začala objevovat videa, některá natočená přímo ruskými vojáky, která přináší do celé situace vhled a přebírají tak roli cenzurovaných médií. Dá se očekávat, že tento trend v budoucnu poroste. Jedná se o rychlé a bezprostřední informování o aktuální situaci z míst, na která se veřejnost běžně nedostane. A proč ne? Třeba se o třetí světové válce dozvíme z TikToku.