Ruský deník Kommersant přinesl zprávu, že se gruzínská vládnoucí strana Gruzínský sen chystá vypsat referendum. Otázka je prostá – má země vstoupit do války s Ruskem?
Zmíněné prohlášení zaznělo 13. září na briefingu předsedy vládnoucí strany Iraklije Georgieviče Kobachidzeho.
Proč se gruzínská vláda k takovému kroku uchýlila? Vše má své kořeny v konfliktu z roku 2008, kdy započal střet mezi gruzínskou armádou a jihoosetskými ozbrojenými silami, které se násilně snažily odtrhnout část území známou jako Jižní Osetie.
Do konfliktu se připletlo Rusko, které celou situaci násilně potlačilo a vyhlásilo Jižní Osetii, společně s Abcházií (dalším sporným územím) za autonomní republiku. Obě oblasti jsou dodnes vojensky i hospodářsky závislé na Rusku. Rusové tak de facto od roku 2008 obě tyto oblasti okupují.
To je důvodem, proč si část občanů i politiků myslí, že by se Gruzie dnes měla do válečného konfliktu zapojit. I ukrajinský tajemník Rady bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov přiznal, že by vytvoření druhé fronty v podobě Gruzie uvítal. „Všichni přímo řekli, že otevření druhé fronty v Gruzii je velmi žádoucí,“ řekl. Samotná vládnoucí strana Gruzínský sen ani její hlavní představitel si to však nepřejí.
Referendum však vláda i přesto nejspíše vyhlásí. Dle slov Kobachidzeho má prokázat, že Gruzínci o válečný konflikt zájem nemají a slibuje si, že tím umlčí své politické oponenty.
Gruzie, stejně jako Moldavsko a Ukrajina, požádala o vstup do Evropské unie. Zatímco Ukrajina i Moldavsko už status kandidátské země oficiálně mají, Gruzie musí splnit podmínky, které stanoví Evropská komise. Vyplývá to ze závěrů červnového summitu EU.