Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Copenhagen guide: Stojí za to navštívit nejšťastnější město světa?

Před pár dny jsem navštívila tohle krásné severské město. Na jak dlouho se sem vyplatí jet, co musíš vidět, za co si připlatit a co naopak můžeš vynechat? Tenhle guide přináší to nej z dánské metropole!

V Kodani jsme strávili tři a půl dne. Myslím si ale, že hlavní památky města se v pohodě dají stihnout i za víkend. My jsme chtěli mít na vše dost času, v klidu si sednout do kavárny nebo si ráno přispat. Za mě je proto prodloužený víkend na návštěvu tohohle města ideální.

Nebudu lhát, Kodaň a obecně sever je na cestování dražší než třeba jih Evropy, je tedy potřeba se smířit s tím, že ceny ubytování, jídla nebo dopravy ti můžou připadat předražený.

Kodaň se pravidelně umisťuje v žebříčku nejdražších měst světa v top 10. Místní obyvatelé mají, stejně jako v jiných severských státech, velmi vysoké platy, ze kterých odvádí i poměrně vysoké daně. Dánové si zvykli na vysoký životní standard i díky politice státu, která kombinuje ekonomiku volného trhu s rozsáhlou sociální péčí. I proto je Dánsko označováno za jednu z nejlepších zemí pro život. Dokazuje to i každoroční Zpráva o štěstí, kterou publikuje OSN. Ta zkoumá různé aspekty života v mnoha zemích a právě Dánsko se již několikrát umístilo na první příčce.

Ubytování

Ubytování jsme hledali klasicky na Bookingu a Airbnb. Nakonec jsme vybrali byt nedaleko od centra. Bydlel tam s námi i jeho majitel, který nám dal spoustu tipů nejen na turistická místa, ale i na místa, která vyhledávají místní. Až si budeš příště bookovat Airbnb, zkus to taky! Tipy od místních jsou k nezaplacení a výlet si díky tomu užiješ úplně jinak!

Doprava

Z letiště se dá pohodlně dostat metrem. Cena se odvíjí od délky jízdy. Za naši 15minutovou jízdu jsme za dva lidi zaplatili 72 DKK, což je zhruba 240 Kč.

Po městě se dá všude pohodlně dojít pěšky. Kodaň nemá kopcovitý terén, takže se nemusíš bát náročných výšlapů. Taky můžeš jezdit na kole. V Kodani, stejně jako v Amsterdamu, je to nejběžnější dopravní prostředek a kola jsou naprosto VŠUDE. My jsme tenhle způsob dopravy nevyzkoušeli, protože bylo ještě celkem chladno, když ale vyrazíš během jarních nebo letních měsíců, rozhodně si kolo pronajmi v některé z půjčoven!

Samozřejmě tu funguje i klasická hromadná doprava jako autobusy, už zmíněné metro nebo vlak. Jízdné ale není nejlevnější, proto bych se přikláněla k variantě kola.

Co vidět

Stihli jsme toho opravdu hodně! Z klasických must-see památek to jsou rozhodně vodní kanály s cute barevnými domečky. Tahle scenérie se vybaví asi většině z nás, když se řekne Kodaň. Zároveň je tu nástupní místo pro asi hodinovou plavbu na lodičce, díky které poznáš ty nejdůležitější monumenty města. Mega turistická věc, ale fakt to doporučuju! Díky audioguide se i něco málo dozvíš a to je vždycky fajn.

Další klasikou je socha malé mořské víly, která je neodmyslitelně spjata s Hansem Christianem Andersenem. Překvapilo mě, jak maličká socha doopravdy je. V okolí je taky celkem hezká scenérie kotvících lodí.

Pro milovníky výhledů se nabízí dvě možnosti:

Rundetaarn neboli kulatá věž je unikátní v tom, že se na ni nestoupá po schodech, ale po spirálovitém hladkém „chodníku". Z výšky 35 metrů si můžeš užít výhled na celé město, včetně spojovacího mosto-tunelu, který propojuje Dánsko se Švédskem.
Druhá možnost je tzv. Kostel Spasitele. Jeho dominantou je právě úzká věž, kde se v poslední fázi stoupá po spirálovitém schodišti. Nic pro klaustrofobiky a lidi, co se bojí výšek, to jsme si vyzkoušeli.

Co rozhodně stojí za zmínku i návštěvu, jsou moderní architektonické kousky. Dánská architektura i bytový design jsou pověstné pro svou jednoduchost, vzdušnost a nadčasovost. A skutečně tomu tak je! My stihli projít budovu dánské královské knihovny, která je prostě nádherná zevnitř i zvenčí. Pět pater, kde se můžeš zašít s počítačem, tiché focus rooms, místnosti pro studijní sessions, kavárna i historická část. Pro milovníky knížek must see, za mě to bylo to nejkrásnější, co jsem v Kodani viděla.

Hned vedle knihovny se nachází budova Dánského centra architektury, které rovněž stojí za návštěvu. Uvnitř je interaktivní expozice, v jejímž rámci autoři zcela popírají koncept klasických muzeí nesahat, jen koukat". Můžeš si tak vyzkoušet, jak se možná za pár let bude žít ve vesmíru. Opakem je pak expozice suistanable living, ve které rozsáhlý „dům" ukazuje výhody komunitního bydlení. Můžeš si vyzkoušet virtuální realitu, a když budeš mít hlad, můžeš se na závěr najíst v samoobslužném bistru, které se nachází v nejvyšším patře budovy a jehož součástí je i rooftop s výhledem na město.
Nakonec se můžeš sklouznout na tobogánu, který končí přímo v obchůdku s designérskými kousky, kde je opravdu těžký odolat a nic si neodnést!

Jídlo

Gastronomie je v Kodani prostě pricy, not gonna lie. My jsme měli vždycky jedno jídlo venku, nejčastěji oběd, snídaně a večeře jsme vařili doma, kde jsme měli k dispozici kuchyni. Co jsem si ale neodpustila, bylo kafíčko a skořicoví šneci, kteří, ačkoliv pochází ze Švédska, jsou pověstné i v Dánsku. A kde teda mají nejlepší skořičák? Za mě to byl jednoznačně ten z pekárny Lagkagehuset!

Kaváren je v Kodani opravdu nepřeberné množství, nejčastěji narazíš na Espresso House, což je kavárenská frančíza podobná konceptu Starbucks, s tím rozdílem, že mají skvělý batch brew, což pro mě jakožto milovníka černýho kafe bylo rozhodující. Skvělá byla taky kavárna Bagt, na kterou jsme narazili úplně náhodou, a tam jsem měla nejlepší kafe za celou Kodaň.

Celkový hodnocení? Kodaň rozhodně stojí za návštěvu. Když si budeš hlídat letenky, můžeš letět za hubičku. Náklady asi budou vyšší než třeba ve Španělsku, vždycky se dá ale najít alternativa. Na památky můžeš bez problémů uplatnit studentskou slevu díky ISICu. Dánové k nám byli milí a byli ochotní pomoct, všude jsme se domluvili anglicky . Kdybychom jeli o měsíc později, bylo by to možná ještě lepší díky teplejšímu počasí. I tak ale nelituju!