Společně se zprávami o dopadu ruských raket na polské území se mluví o Severoatlantické smlouvě, a to konkrétně o článcích 4 a 5. Co tyto články znamenají a kdo z politiků vyzývá k jejich aktivaci?
Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli dnes odpoledne o život dva lidé. Podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety, informuje agentura AP.
Polsko je členem Severoatlantické aliance. I z tohoto důvodu se začínají ozývat spekulace ohledně článku 4 a 5 Severoatlantické smlouvy. Podle lotyšského ministra obrany by měla být první reakcí aktivace článku 4 Severoatlantické smlouvy a protivzdušná obrana Ukrajiny.
„Diskutujeme s Lotyšskem a zejména s Litvou, zda nemáme využít čtvrtého článku (smlouvy o NATO). To je řešení, které předpokládá vzájemné konzultace, pokud podle názoru kterékoliv členské země bude ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost. Zdá se mi, že je to čím dál více potřebné. Protože už jen nestačí, abychom veřejně vyjadřovali své znepokojení, teď jsou zapotřebí již konkrétní kroky a zapojení celé aliance,“ vyjádřil se ohledně článku 4 před rokem premiér Morawiecki.
Po dnešním dopadu ruských raket na území Polska začala polská vláda zvažovat použití článku 4 NATO.
„Článek byl vypracován v bývalé době studené války, ale je stále platný i v nynějším světě, který čelí mezinárodnímu terorismu,“ zdůraznil generální tajemník NATO George Robertson, který se k aktivaci článku vyjadřoval při jeho historicky první aktivaci po teroristických útocích 11. září 2001.
Americký generál Ben Hodges k celé situaci sdělil, že článek 5 Severoatlantické smlouvy není automatický mechanismus, ale že jeho aktivování vyžaduje politické rozhodnutí.