Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co se skrývá za impulsem k postování memes během globální krize?

Sociální sítě hrají během nynější války na Ukrajině obrovskou roli. Je ale v pořádku vypořádávat se s krizí sdílením memes a vtipných videí?

Sociální sítě i během krizí sehrávají svoji roli. Není tomu jinak ani teď ve spojitosti s válkou na Ukrajině. Vzhledem k závažnosti situace se zdá, že si většina uživatelů klade stejnou otázku: Jsou videa a memes o válce necitlivé k těm, kteří denně bojují o život a přicházejí o své blízké, nebo je to v pořádku, jedná-li se o formu vypořádání se se situací?

Ačkoliv se takové chování může zdát jako naprostý disrespekt, podle expertů na digitální kulturu to může být přesně naopak. Podle nich totiž uživatelé posílají a sdílí memes jako formu určitého "sebeuklidnění" nebo "coping mechanismu". Sdílení memes může lidem pomoct situaci psychicky lépe zvládnout. Klinická psycholožka PhD. Carla Manly uvádí, že memes můžou poskytnout "lehkost ve velmi ohrožujících situacích".

Mediální psycholožka PhD. Pamela Rutledge dodává: "Stále rozšířenější používání sociálních médií, zejména během pandemie, povzbudilo a normalizovalo veřejné zpracování obtížných událostí." Je to tedy do určité míry naprosto nepřekvapující způsob řešení krizí a „způsob vytvoření psychického pohodlí“.

Experti dodávají, že humor může působit jako prostředek na zpracování velmi obtížných emocí nebo k porozumění zdánlivě nesmyslných situací. Často se tímto způsobem snažíme emocionálně distancovat od události.

Pokud jde o situaci na Ukrajině, odborník na digitální kulturu Jamie Cohen uvedl, že prožíváme událost, která je bez pochyby osobnější než kdykoliv předtím. „Propostováváme se tím, abych tak řekl. Je to způsob, jak se s tím vyrovnat a nepropadnout beznaději. Je nepravděpodobné, že memes změní svět, ale poskytují odstup od tradičních médií, jako jsou televizní zprávy, které jsou často mnohem těžší na zpracování.“

Podle digitálního mediálního stratéga Joshe Chapdelaina lidé začali využívat memes, aby sdíleli svou podporu, obavy nebo napětí ohledně ruské invaze na Ukrajině. Podle něj je to velmi dobrý způsob sdílení úzkostných okamžiků, kdy může být obtížné najít slova.

Pokud jsou však tato videa, memes či jiné formy sdílení informací použity s cílem situaci zesměšnit, záměrně zlehčit nebo pokud jsou použity k šíření dezinformací, v pořádku to samozřejmě není.

Gen Z TikTok vs. aktuální dění

by @adelakutilova

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.