Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co jsou altcoiny a stablecoiny?

Minule, když jsme si představovali kryptoměny obecně, padlo slovo především na tu nej (vetší, starší, známější) – na Bitcoin. Dnes bych ti však rád představil i ty ostatní. Protože v praxi to funguje tak, že pro spoustu lidí existuje Bitcoin a poté už jen hovorově nazývané shitcoiny, meme coiny atd.

Minulý díl jsme začali nadsázkou s údajnými 25letými dolarovými milionáři z TikToku, kteří dali 1 000 USD do krypta a nyní mají čtyři Bentley a dvě jachty. Pokud je jejich úspěch opravdový, stal se právě díky shitcoinům a meme coinům.

Stablecoiny

Pokud se bavíme o konkrétních kryptoměnách, je třeba si vymezit dva důležité termíny. Je tu pár tzv. stablecoinů, to jsou digitální mince podložené reálným americkým dolarem. Nejzastoupenějším zástupcem stablecoinů je Tether (USDT). Stablecoiny jsou známy pro svou extrémně nízkou volatilitu (prudké změny hodnoty), což je pozitivum a také pro svou rychlost. Transakce stablecoinů jsou rychlejší než kterékoliv transakce kryptoměn. Mají však jednu zásadní nevýhodu a prakticky dělají opak toho, co od kryptoměn většina lidí chce. Stablecoiny jsou centralizovány. Směny peněz tedy spravuje a sleduje společnost, která jednotlivý stablecoin vyvinula – prakticky tak jako peníze banka. 

Altcoiny

Altcoiny jsou vše kromě Bitcoinu. Tím, že si Bitcoin na trhu vydobyl pozici, kterou má – tedy nejstarší, nejznámější, největší market cap (celkový objem peněz vložených do BTC) – tak stojí mimo veškeré skupiny kryptoměn. Do skupiny altcoinů tedy řadíme vše, kromě Bitcoinu. Je zde však také další podmínka, a to sice ta, že kryptoměna musí mít reálný use case (musí být vytvořená pro konkrétní účel). Pokud ho nemá, je to meme coin. Patří sem Ethereum, Litecoin, Cardano, Solana a další. 

Meme coiny/shitcoiny

Ucelíme si název a budeme jim říkat meme coiny. Běžně se však používá i název druhý. Meme coiny jsou kryptoměny vytvořené komunitami na základě nějakého určitého tématu – především memů. Nejznámější zástupci jsou zřejmě Shiba Inu a Dogecoin. Shiba Inu je meme coin pojmenovaný po rase psa a byl vytvořen v srpnu roku 2020 jako „dogecoin killer“, tedy jako konkurent svého staršího bratra z řad meme coinů – Dogecoinu. 

Dogecoin je velmi známá a poměrně stará kryptoměna, kterou z legrace, avšak zcela reálně a velmi často hypoval na svém Twitteru jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk. 

Pokud vezmeme v potaz, že Dogecoin je kryptoměna vytvořena čistě na myšlence meme s vyobrazeným psem, je až dechberoucí velikost jejího market capu. Lidé v této kryptoměně mají více než 428 miliard českých korun. 

Meme coiny jako nástroj na instantní zbohatnutí? 

Důležité je u meme coinů říct, že přesně na nich vznikají ti mladí zbohatlíci, o kterých jsme se bavili na začátku. Meme coiny jsou extrémně volatilní. Pokud jste dobře načasovali trh a nakoupili Dogecoin na začátku roku 2021, před jeho největší boomem, a prodali na začátku května při jeho největším peaku, profity byly obrovské, v řádech tisíců procent. Poté také ale odepsal přes 80 % své hodnoty a je to tedy extrémně riziková investice, podobně jako všechny shitcoiny a neznámé mince. Rozhodně bych ji nedoporučil nikomu, kdo se nepovažuje za velmi zkušeného coin flippera, tedy tradera kryptoměn. V oběhu je nyní přibližně 10 000 různých kryptoměn, ale jak si vybrat tu, do které zainvestovat? Řekneme si příště! #DYOR

*Tento text za žádných okolností nelze považovat za jakékoliv investiční doporučení a radu. Nejsem finanční poradce a jedná se pouze o osobní pohled na finanční problematiku. Před každou investicí si proveď vlastní analýzu a due diligence, investuj pouze na své vlastní riziko.