Inspirovala Squid Game skutečná událost? A doopravdy zemřel hráč 246?
Jednou z vedlejších postav druhé řady je šamanka Seon-nyeo, hráčka 044, která je zajímavou a excentrickou postavou. Její povolání vychází z dávné korejské historie, nyní je většina populace ateistická nebo křesťanská. Šamanka je označována termínem mudang, který je často vnímaný jako urážlivý.
V současnosti je korejský šamanismus považovaný za domorodou spirituální tradici a je spíše výjimkou, ale mnozí Korejci a Korejky za šamankami a šamany přicházejí například kvůli věštění budoucnosti.
Možná tě překvapí, že postava Thanose, rappera v důchodu, má s jeho představitelem vlastně hodně společného. Hraje ho T.O.P., bývalý člen k-pop bandu BIG BANG. V roce 2017 byl odsouzen k 10 měsíčnímu odnětí svobody a 2 letům povinné vojenské služby za užívání marihuany. Jižní Korea je na užívání všech drog velmi přísná.
Na základě toho T.O.P. oznámil svůj konec v kulturním sektoru a všechny tak překvapil svým hereckým comebackem ve Squid Game. Mnohé negativně a tvůrce seriálu Hwang Dong-hyuk musel opakovaně bránit jeho účast v seriálu.
Podle mnohých online spekulací zároveň postava Thanose neměla scénář a režisér ho nechal říkat random repliky, proto také často mluví v anglických frázích, o což si mohl*a přijít, pokud jsi na seriál nekoukal*a v korejském originále.
Na internetu kolují mnohé zvěsti a teorie o tom, že Squid Game je inspirovaná skutečnými událostmi, ale zklamu tě, není to pravda. Většinou šlo třeba o unesené lidi, které někdo nutil pracovat, ale nikdo je nenutil hrát smrtící hry.
Sám tvůrce Hwang Dong-hyuk přiznává inspiraci filmy Battle Royale a As Gods Will a taky seriálem Alice in Borderland. Všechny obsahují hry o život. Ale samotného ho inspirovala hlavně ekonomické situace Jižní Koreji, konkrétně 77 denní stávka v Ssangyong Motor Company v Pyongtaeku, poté co firma propustila přes 40% zaměstnanců a zaměstnankyň.
Na prvotním nápadu Dong-hyuk pracoval už od roku 2008 ale nikdo do něj nechtěl investovat, protože jim přišel moc násilný.
Ještě před premiérou 2. řady se rozpoutala kontroverze ohledně transgender postavy Hyun-ju, kterou si zahrál cisgender herec Park Sung-hoon.
Pro Sung-hoona to byla velká příležitost, jelikož byl v k-dramatech doposud typecastovaný jako zloduch a Hyun-ju je extrémně nesobeckou hrdinkou 2. série.
Tvůrci původně chtěli do role obsadit transgender ženu, ale žádnou otevřeně trans herečku v Jižní Koreji nenašli, a tak role připadla muži.
Co mnozí primárně ze západního světa kritizovali, je však velkým krokem pro korejskou společnost, kde LGBTQ+ reprezentace ani práva nejsou úplně běžná. Hyu-jun je jednou z prvních zásadních trans postav v korejské televizi.
A mezi fans se rojí taky plno teorií pro 3. sérii seriálu, která zřejmě vyjde už v létě. Protože Netflix totiž možná omylem uploadnul na Youtube trailer s červencovým datem, který v zápětí smazal. Jaké teorie to jsou?
zdroje: Soap Central, Forbes, MK, The Tab, Them