Válečný zločin je závažné porušení zákona o vedení ozbrojeného konfliktu. Mohl by se ale týkat Putina v souvislosti s válkou na Ukrajině?
Řada mezinárodních smluv mluví o válečném zločinu. Dvě z nejdůležitějších jsou Ženevská úmluva a Ženevský protokol, které stanovují mezinárodní právní normy pro válčení. Jakékoliv porušení těchto norem je považováno za válečný zločin, který může být stíhán v Haagu Mezinárodním trestním soudem a může vést až k uvěznění těch, kteří válečný zločin spáchali.
Mezi válečné zločiny patří například úmyslné útoky proti civilistům nebo válečný konflikt, ve kterém se nerozlišuje civilní obyvatelstvo od ozbrojených sil. Podle Jima Goldstona, výkonného ředitele iniciativy pro spravedlnost nadací Open Society Foundations, existuje mnoho faktorů, které naznačují, že se Rusko dopouští válečného zločinu vůči Ukrajině.
Je důležité umět rozlišit válečný zločin od trestného činu agrese. Trestný čin agrese je v podstatě útok jedné země na druhou, přičemž útok nelze ospravedlnit jako sebeobranu. Může zahrnovat okupaci, invazi nebo například blokování přístavů. Zločin se týká pouze osob ve vedoucích pozicích, které „kontrolují“ nebo „řídí“ celou akci.
V případě ruské invaze na Ukrajinu by byl pro jakékoliv obvinění nutný samostatný tribunál. Ale jelikož se jedná o vedení nezákonné války, pravděpodobnější by bylo připsat situaci na triko samotnému Putinovi, tudíž by šlo o trestný čin agrese.
"Trestný čin agrese je prakticky zločinem vedení. Pouze vůdci mají moc napadnout jiný stát nebo okruh lidí, který má politickou autoritu," řekl Jim Goldston.