Koncept paralelních vesmírů se objevuje především ve sci-fi filmech, je ale pravdou, že s ním pracuje i věda. Podle některých lidí může jedním z potvrzení jejich existence být právě Mandelův efekt, tedy jev, kdy si lidstvo pamatuje věci úplně jinak, než se staly.
Teď si určitě říkáš, co má společného nějaký Mandela s paralelními vesmíry a s naší pamětí. Mandelův efekt je situace, kdy mnoho lidí věří, že se něco stalo, i když se to ve skutečnosti nikdy nestalo, uvádí vědecký časopis Live Science.
Název Mandelův efekt se odkazuje na situaci, kdy si mnoho lidí, a podle průzkumů jsou jich desítky tisíc, myslelo, že jihoafrický vůdce Nelson Mandela zemřel v 80. letech ve vězení. Problém je ten, že Mandela umřel až v roce 2013, a to v pohodlí svého domu.
Termín poprvé popsala pseudovědkyně Fiona Broome, která si nepravé hromadné vzpomínky na Mandelu poprvé všimla. Mandelův efekt se nyní používá k popisu kolektivní falešné paměti, která, i když je falešná, se v myslích mnoha lidí stala skutečnou.
Většinou se jedná o vzpomínky, které pochází z pop culture. Například z pohádek z dětství nebo filmových trháků, ale může se to týkat i oblíbených značek. Dva z nejrozšířenějších příkladů zahrnují lidi, kteří si myslí, že Darth Vader ve Star Wars řekl: „Luke, I'm your father", i když řekl „No, I'm your father", a nebo se domnívají, že pořad s králíkem Bugs Bunnym Looney Tunes se ve skutečnosti jmenoval Looney Toons.
Lidský mozek totiž podle odborníka může být mnohdy velmi zrádný a dělat věci, o kterých nevíme. „Je relativně snadné vysvětlit, proč tolik lidí může mít stejnou chybu paměti, i když zcela nezávisle na sobě. Může se jednat o proces, kdy si mozek něco schválně pamatuje tak, aby to zapadlo do běžného přesvědčení lidí okolo," dodal Hollins s tím, že člověk si pamatuje základ, ale nepamatuje si přímo detaily a ty si právě mozek upraví podle přesvědčení okolí. Schválně, měl Pikachu konec ocasu černý, nebo neměl?
I přestože existují vědecké důkazy o tom, že naše vzpomínky nemusí být vždy přesné a mohou se i časem měnit, někteří lidé, kteří se zabývají Mandelovým efektem jsou přesvědčení, že jde ve skutečnosti o důkaz existence paralelních vesmírů.
Právě pseudovědkyně Fiona Broom je jednou z hlavních propagátorek paralelních vesmírů, která tvrdí, že se naše vesmíry občas mohou protnout, a některé věci si tak pamatujeme jinak, než jsou. Milovníky Doctora Strange a multivesmíru ale musím zklamat, zatím bohužel mnohovesmír nikdy potvrzen nebyl, a tak je to stále jedno velké sci-fi. Naše mysl si s náma jen hraje hry.
Jo a pozor, oblíbená knížka pro děti od Karla Čapka se nejmenuje Dášenka, ale Dášeňka. 😉