V překladu se bavíme o současném umění, neboli o umění dnešní doby. Současné umění je velice rozmanité na to, aby ho bylo možné přímo definovat. Nespadají sem totiž pouze malby, ale také fotografie, sochy a instalace.
Contemporary art by se dalo brát jako pokračování moderního umění, které utvářelo 20. století. Jednou z jeho charakteristik je avantgardní přístup, který hovoří o volnosti v tomto směru. Nedílnou součástí contemporary art je experimentování a fantazie. Umělci vytvářejí umění, které se dívá do budoucnosti, a snaží se pomocí minulosti porozumět současnosti.
Časové zařazení je ale už trošku složitější. Někteří tvrdí, že contemporary art vzniklo už na přelomu 50. let, jiní zase zastávají názor, že se tak stalo až na konci 70. let.
Často kvůli tomu dochází k záměně moderního umění a contemporary art, ale jsou to dvě samostatná hnutí! Contemporary art totiž zahrnuje technologický vývoj a pokroky, takže i média nebo videoinstalace.
Tate Modern, Spojené království
Tate Modern je nejnavštěvovanější galerie moderního umění v Evropě a najdeš tam také právě contemporary art. Galerie se nachází v přestavěné londýnské elektrárně ve čtvrti Bankside.
Najdeš v ní moderní umění od 20. století dále. Co se týče contemporary art, uvidíš tu díla například od Damiena Hirsta, Roye Lichtensteina a Edvarda Muncha.
Centre Pompidou, Francie
V Centre Pompidou se nachází největší evropská sbírka moderního umění a samotná budova je absolutní skvost. Byla navržena Richardem Rogersem a Renzem Pianem a určitě stojí za to si ji celou projít.
Najdeš tam také sbírky Picassa, Miróa, Chagalla nebo Matisse. V posledních letech výstavy v prvním a šestém patře zahrnují i Freuda nebo Dalího.
Hamburger Kunsthalle, Německo
Najdeš zde sbírky umění z doby před 20. stoletím, ale nachází se zde také Gallerie der Gegenwart, přední sbírka moderního umění a contemporary art.
Uvidíš tam spoustu avantgardních a kontroverzních kousků, které určitě stojí za to.